נחל שרך ונחל בצת טיולים רגליים באזור גליל המערבי

צימרים בבצת צימרים ביערה וילות נופש צימרים בגורן צימרים למשפחות צימרים רומנטיים צימרים יוקרתיים

נחל שרך ונחל בצת

נחל שרך ונחל בצת

גרנות - גליל המערבי

טיולי מים

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

טיול רומנטי

טיול חצי יומי

דרגת קושי - בינוני

טיולים רגליים

בלב החורש הירוק והאפלולי שממתין לכם בנחלים שרך ובצת, תמצאו מערת נטיפים קסומה ואווירה שנראית כלקוחה ממחוזות אירופאים צפוניים.

שלח לחבר   06/02/2013     

ישנתם בצימרים בבצת? זה הזמן לקצת פעילות בחופשה שלכם, בלב החורש הירוק והאפלולי שממתין לכם בנחלים שרך ובצת, תמצאו מערת נטיפים קסומה ואווירה שנראית כלקוחה ממחוזות אירופאים צפוניים.


הגעה אל נחל בצת ושרך

מכביש מס'''''''' 899 (כביש הצפון), מזרחית לקיבוץ איילון, פוגשים לדרך המובילה אל גורנות הגליל. לא פונים כאן אלא בצד השני, הצפוני, אל דרך מעט קופצנית המסומנת בכחול. דרך זו תוביל אתכם לאורך כמה מאות מטרים עד לחניון שרך. הרכב השני, המאסף, ימתין בנקודת הסיום, בחלק הצפוני של קיבוץ איילון הסמוך – נכנסים לאיילון ונוסעים בכביש הגישה המרכזי כעד לחניון המצוי ליד מפעל מזון, בחלק הצפוני של הקיבוץ.

 

 צילום: איל שפירא

 

נכון, המסלול שממתין לכם היום אפלולי ברובו, כזה שנותן תחושה כמו-אירופאית, בזכות הסבך הירוק והצפוף. עם זאת, נחל בצת סובל בשנים האחרונות משאיבת יתר שפוגמת באופן קשה למדי בזרימת המים שלו, וישנן שנים שבהן הוא יבש לחלוטין, או מזרזף באופן קלוש. זאת למרות כמה וכמה יוזמות מקומיות שנועדו להחיותו. עם זאת, בחורף ובאביב תוכלו לעיתים להתענג על מים זורמים בנחל. אם יהיה לכם מזל, תיהנו גם משכשוך רגליים בבריכות המים הטבעיות הפזורות לאורך המסלול הנעים הזה. בראש ובראשונה, עוד לפני שמתחילים לצעוד, כדאי מאוד להצטייד בפנס, ועדיף פנס ראש, כזה שמותיר את הידיים חופשיות. הסיבה: אחת ממערות הנטיפים החביבות ביותר בארץ ממתינה לכם כאן, חבויה למחצה מעל אפיק נחל שרך. כיף אדיר.

 

לאחר שיוצאים מהרכב

מחפשים אחר השביל המסומן בסימון שבילים כחול, ויורדים אט-אט אל לבו של ערוץ נחל שרך, נחל אכזב שנמתח לאורך של כ-11 ק"מ, ומתחיל את חייו בלבנון השכנה. השמש נותרת מאחור, בעוד שהצמחייה שסביבכם – בהם אלונים, עצי ליבנה, כליל החורש, אדר סורי ואלה ארצישראלית - נעשית סבוכה, צפופה ואפלה יותר. בקיץ נעים וקריר פה במיוחד, גם כאשר בחוץ הכל לוהט. ובחורף? בעונה הקרה המרחב כולו נראה כלקוח ממחוזות אחרים.

 

בעוד אתם מתענגים על הדרך, שימו לב שלא לפספס את מערת שרך בגדה הצפונית, שפתחה – כמה מטרים מעל השביל שלכם – יופיע כ-1.3 ק"מ מתחילת ההליכה. אם הגעתם בשבת יפה, פשוט עקבו אחר שאר המטיילים. אם אתם לגמרי לבד, הביטו מעלה מדי פעם בפעם, עד שתצוץ המערה. לצורכי ניווט - קחו בחשבון שהיא נמצאת עוד לפני נקודת המפגש עם נחל בצת.

זוהי מערה שאורכה יותר מ-150 מטרים, ונטיפים רבים משתלשלים מתקרתה (חלקם, אגב, נהרסו עם השנים בידי מטיילים לא זהירים), וכדי להגיע אליה, נכנסים דרך הפתח התחתון שלה. אל תתנו למילה "תחתון" להטעות, כי עדיין נדרש טיפוס קצר. אם הגעתם עם ילדים, נהגו בזהירות רבה.

 

בימי החורף, חלק מהמערה סגור למטיילים, וזאת על מנת לשמור על מחזור החיים של עטלפי החרקים השוכנים בה ונמים בשלווה את שנת החורף. זהו גם המקום להזכיר שאין להדליק נרות במערה, בשל הנזק המצטבר שיוצר הפיח.

אם בחרתם לחקור את המערה לכל אורכה, על נטיפיה וזקיפיה, תגלו כי היציאה ממנה נעשית מפתח גבוה יותר. הרבה יותר. כבר אמרנו – כיף גדול...

 

צילום: איל שפירא

אחרי ששיחקתם אותה חוקרי מערות של ממש

ואחרי שהתרגלתם שוב לאפלוליות נחל שרך (שלפתע נדמית מסנוורת במיוחד), המשיכו עם השביל הכחול עוד כ-350 מטרים והגיעו אל המקום שבו פוגש נחל שרך בנחל בצת, הרחב ממנו. כעת פונים מערבה, עדיין על השביל הכחול, וחולפים על פני עינות כרכרה, שבימיהם הטובים הזרימו שפע של מים לנחל. אם ישנם מים, הם מוזרמים בצינור, וזאת על מנת לנסות ולהשיב מעט מים לטבע.

בהמשך הדרך אף פוגשים בעצי דולב עבי גזע וגבוהי צמרת, כאלו שנותנים לכם להרגיש קטנים. ביניהם מצוי עץ הדולב הכי עבה בישראל, כך לפחות מספרות השמועות.

 

כ-250 מטרים לאחר המפגש עם עינות כרכרה מגיעים לחורשה קטנה של איקליפטוסים, לצד בריכה מבטון. השביל הכחול ממשיל מערבה, ואתם עולים כעצת על השביל השחור, הפונה לכיוון דרום, אל נקוטת הסיום.

 

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.

כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים