נחל זוויתן תחתון טיולים רגליים באזור רמת הגולן

צימרים ברמות צימרים בנמרוד צימרים בעין זיוון צימרים בקצרין צימרים באניעם צימרים בחד נס צימרים במעלה גמלא

נחל זוויתן תחתון

נחל זוויתן תחתון

אניעם - רמת הגולן

טיולי מים

טיולים למשפחה

מסלול מעגלי

טיול חצי יומי

דרגת קושי - בינוני

טיולים רגליים

נחל זוויתן תחתון מספק אופציה לא קשה מדי של טיול בין נופים בזלתיים, מים מרעניים, והמון נוף בצהוב ובירוק. זהו המיטב של הגולן

שלח לחבר   07/03/2013     

נחל זוויתן תחתון מספק אופציה לא קשה מדי של טיול בין נופים בזלתיים, מים מרעניים, והמון נוף בצהוב ובירוק. זהו המיטב של הגולן

הגעה לנחל זויתן:

מכביש 87, הנמתח צפונית לכנרת, מטפסים צפונה לפי השילוט המוביל ליהודיה. נקודת ההתחלה והסיום של המסלול הזה היא חניון יהודיה, המצוי מצפון לצומת יהודיה.

 צלם: איל שפירא

נקודת ההתחלה שלכם מהווה בסיס יציאה עבור מטיילים רבים, מאחר שמכאן יוצאים כמה וכמה מסלולים, חלקם אתגריים למדי. זהו למעשה הגולן במיטבו... בתחנת המידע הפועלת פה בשעות היום, תוכלו לקבל דפדפות עם רעיונות ומידע על טיולים נוספים, ואף להאריך את הטיול שלכם בזוויתן תחתון ולשלב בו גם את זוויתן עליון – עניין המתאים למטיבי לכת בלבד. כך או אחרת, אם בחרתם לערוך את המסלול הזה בקיץ – הקפידו לעשות זאת השכם בבוקר, ולא בימים חמים מדי. אופציה מעניינת היא ללון בחניון הלילה של יהודיה, ולהתעורר הישר אל הטיול. שתי חוויות בכרטיס אחד.

בכל מקרה, מסלול זוויתן תחתון מציע את המיטב של האזור עבור משפחות שלא מעוניינות "להיקרע" במסלול קשה מדי. הנחל עצמו, המתפתל לאורך של כ-16, זורם כל השנה בזכות מעיינות המזינים אותו בדרכו הארוכה. ככזה – הוא מהווה מוקד משיכה עבור רבים. זו אחת הסיבות שאנו ממליצים לערוך את המסלול הזה בימי חול או שישי בבוקר, כאשר מעטים הם המטיילים. אגב, סופו של הזוויתן הוא בנחל משושים, ואם יהיה לכם כוח לאחר הטיול, אתם מוזמנים לקפוץ ברכב אל בריכת המשושים המפורסמת, וליהנות משכשוך קר ומרענן.

מחניון יהודיה צועדים לפי השלטים אל המסלול שלכם, ומחפשים אחר סימון השבילים הירוק. תחילתו ביער יהודיה הדליל יחסית. הצעידה בו מונוטונית ונעימה, והיא מהווה הכנה לדבר הגדול שיקרה בקרוב. לאחר קצת יותר מחצי שעת הליכה, מגיעים אל מצוק אדיר, שמראשו תוכלו להבחין היטב בתוואי של נחל זוויתן, המתחתר מתחתיכם – והכל מנוקד בחורש ארץ-ישראלי יפה.

פיצול שבילים קרוב יבשר לכם לנטוש את השביל הירוק, ולעבור אל השביל האדום. כעבור כ-450 מטרים מגיעים אל מרפסת תצפית נוספת, וכעת עולים על סימון השבילים השחור (אין כמעט סיכוי שתתבלבלו - בזכות המפה המפורטת שמקבלים בכניסה לשמורה תוכלו להתמצא כאן היטב).

 צלם: איל שפירא

מרגע שעליתם על השביל השחור, התכוננו לירידה הגדולה – ירידה איטית, מהורהרת ולעיתים קצת מורכבת. הירידה הזו מתבצעת בכיוון כללי דרום-מערב, והיא תביא אתכם לאחר זמן לא רב אל גדות הזוויתן, עמוק שם למטה. עניין של קילומטר בערך, ואתם למטה. בדרך עוברים בחורש שבו נציגים בוטניים של ליבנה, הרדוף, אלות ועוד, וגם לא מעט סלעים גדולים העשויים בזלת חמורת סבר.

למטה, כאשר מגיעים אל עומק הוואדי, מחפשים אחר סימון שבילים אדום ועולים עליו. כעת אתם על הגדה המזרחית של הנחל, והשביל האדום יעביר אתכם בעוד כ-150 מטר אל גדתו הנגדית, המערבית.

עוד לא התרגלם לכל הצל הקריר הזה, וכבר מופיע שיאו של הטיול – עין נטף. כשמו כן הוא: נוטף מים עד בלי סוף. המים, שנובעים ממעיין השוכן מעליכם, נופלים מקצה סלע בצורה של רסיסים, ממש מסך ערפילי של רטיבות מענגת וקרירה. בקיץ מדובר בלהיט אמיתי. כיף אדיר.

זהו גם אתר מנוחה נהדר, שישמש אתכם למשך שעה ארוכה (מאוד). מעין נטף חוזרים מעט לאחור (לכיוון צפון-מזרח), אל המקום שבו עליתם על השביל המסומן באדום. ומכאן גם מתחיל הטיפוס הגדול בדרך חזרה אל מרומי יער יהודיה. זה קשה, נכון, ובימים חמים העלייה הזו תצריך מכם מאמץ רב, אבל מצד שני – אין הרי מה למהר, ואפשר לנוח בכל כמה עשרות מטרים, ובדרך זו גם להתענג על הנוף.

בסוף, כמו מטפסי הרים גאים, מגיעים למעלה, וחוברים שוב לשביל עם סימון השבילים הירוק. הדרך כעת כבר מוכרת לכם, והיא תיקח אתכם בחזרה אל החניון שבו ממתין הרכב.

הערות למסלול נחל זויתן תחתון: 

מסלול זה מיועד לאוהבי לכת והוא אינו מיועד לילידם מתחת לגיל 8. אפשר לערוך את המסלול בקיץ, בתנאי שיוצאים השכם בבוקר, ולא בימים חמים מדי. משך הטיול כ-4 שעות ואורכו כ-4.5 ק"מ. הכניסה לשמורת יהודיה/זוויתן בתשלום. מפת סימון שבילים: מס'''''''' 1 (החרמון, הגולן ואצבע הגליל).


View Larger Map

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים