נחל חזור, מסלול טיול טיולים רגליים באזור רמת הגולן

צימרים ברמות צימרים בקצרין צימרים באניעם צימרים במעלה גמלא צימרים בנמרוד צימרים בעין זיוון צימרים בחד נס

נחל חזור, מסלול טיול

נחל חזור, מסלול טיול

נווה אטי''ב - רמת הגולן

טיולי מים

מסלול מעגלי

טיול עד 3 שעות

דרגת קושי - קשה

טיולים רגליים

שפע של מכשולים טבעיים, סלעי ענק אדירים וירידות תלולות יעשו הכל כדי לעכב אתכם מלהגיע לנקודת הסיום של המסלול האתגרי בנחל חזור. וזהו גם יתרונו הגדול...

שלח לחבר   23/04/2013     

שפע של מכשולים טבעיים, סלעי ענק אדירים וירידות תלולות יעשו הכל כדי לעכב אתכם מלהגיע לנקודת הסיום של המסלול האתגרי בנחל חזור. וזהו גם יתרונו הגדול...

הגעה אל נחל חזור:

מכביש מס'''''''' 90 פונים מזרחה לכביש מס'''''''' 99. עוברים את שמורת בניאס ופונים צפונה לכביש מס'''''''' 989, לכיוון נווה אטיב. חולפים על פני הכניסה למבצר קלעת נמרוד, ולאחר מכן פונים מערבה אל חניון אלכסנדרון, ובו שוכן גם אתר הנצחה של חללי סיירת אגוז. אם הגעתם עם רכב אחד – זו תהיה נקודת ההתחלה והסיום. אם הגעתם עם שני כלי רכב, הקפיצו את רכב האיסוף לשערי קלעת נמרוד (גן לאומי מבצר נמרוד).

 צלם: איל שפירא

בואו נתחיל מעניין אחד מאוד חשוב: לא משנה עד כמה מלוכדת ואתגרית המשפחה שלכם - המסלול הזה אינו מתאים לילדים. במילים אחרות, אם יש לכם צאצאים בני פחות מ-12 – בחרו במסלול קל יותר.

ועוד עניין קטן: על מפת סימון השבילים, הכל נראה מאוד קצר – התוואי מתפתל לאורך 1.7 ק"מ בלבד. אבל מדובר בתעתוע, כי כאן, כל מאה מטרים מרגישים הרבה יותר. תגיעו ותבינו.

ועוד תהייה אחת קטנה לקראת תחילת ההליכה: האם קוראים לנחל הזה חזור או חזורי? בכל ספר ובכל מפה מופע שם אחר. הפתרון שלנו – בחרו את השם שמתאים לכם. הכי פשוט.

זהו, אחרי כל ההקדמות האלו, הגיע הזמן להזיע. להזיע – ובגדול. לא הרחק מהרכב שאותו כעת עזבתם, מצוי קבר השייח נבי חזורי, שאגדות רבות נקשרו בשמו. רוב הסיכויים שמתחם קבר השייח סגור, אך הצצה מבחוץ תספק לכם מראה יפהפה של מרחב פסטורלי ומיוחד, המאכלס שפע של עצי אלון עתיקים, כמיטב מסורת הקברים הגליליים. זה המקום לציין כי בזכות קברי דרוזים ומוסלמים רבים ברחבי הארץ, ניצלו מכליה עצי אלון רבים ששכנו לצדם, בשל קדושת המקום.

הדרך הרחבה תוביל אתכם מערבה, אל עבר חניון מנוחה נעים. חולפים לצדו ומחפשים את סימון השבילים הכחול – שאיתו תישארו לאורך כל יום הטיול הזה בנחל חזור. כדי לוודא שאתם על הדרך הנכונה, בדקו שאתם עוברים על גשר אבנים עתיק וקטן, שנולד ככל הנראה בתקופה הרומית.

הגשרון הזה גם יסמן לכם כי נכנסתם לממלכת האתגר. מכאן כבר אין חרטות... הדרך תיקח אתכם אל גדת נחל חזור ("חזורי" בערבית), שאורכו הכללי בסך הכל ארבעה ק"מ (כיום תדגמו פחות ממחציתו). לאחר כ-300 מטרים מתחילת המסלול שלכם, הדרך נהפכת להיות צרה יותר ויותר. אבל הרוחב הוא רק חלק מהעניין, כי כעת גם מופיעים סלעי ענק (בולדרים), שיאטו אתכם ויגרמו לכם למצוא דרכים יצירתיות לחלוף על פניהם. חלק מהסלעים ממש מטילי אימה, אך גם יפים באופן מעורר השראה (אל תשכחו להצטייד במצלמה).

צלם: איל שפירא

לצד סלעי הענק, מופיע – איך לא –

חורש צפוף של אלונים ואלות, מהסוג שגורם לרבים לחשוב על בריחה משגרת היומיום ועל מחבוא מהחיים. מקסים פה, למרות הקושי (ואולי בגללו). אם הגעתם ביום חורפי יפה או בתחילת האביב, תזכו בחוויה רטובה למדי מנחל חזור, בזכות המים הרבים הגועשים כאן. בסוף עונת הקיץ, לעומת זאת, יהיה קשה אפילו למצוא נקודת שכשוך הגונה.

החורש הים תיכוני הצפוף יוצר מעין מחילות גדולות שבהן תעברו, ובקטעים מסוימים של הדרך, תיאלצו להיעזר בענפים ובשורשים כדי לחצות מכשולי מים ובולדרים.

לאחר שעה (לזריזים) או שעתיים (לאיטיים), מתמעטים לפתע המכשולים, פני השטח נפתחים, ואם תרימו ראש – תתגלה גם פסגת ההר שעליה ניצב במלוא הדרו מבצר נמרוד היפה, הנראה בזמנים מסוימים ובזוויות מסוימות כמו מבצר אירופי שנלקח הישר מימי הביניים (שווה לקנח בו, אם יישאר לכם כוח בסוף הטיול).

פיצול שבילים מופיע, עם סימון שחור לצדו, אך אתם ממשיכים כאמור כל העת עם הסימון הכחול. הטיפוס לא קל, אבל הנוף עוצר נשימה. תרתי משמע. עוד מאמץ קטן, ומקבץ של עתי זית יסמן לכם שהסוף כבר קרוב. ואז, בלי כל הכנה, מגיע השלט שמכוון אל גן לאומי מבצר נמרוד. חכו איתו בינתיים, ופשוט צעדו (בזהירות) בשולי כביש מס'''''''' 989, לכיוון צפון. בעוד 10-15 דקות, תפגשו את הרכב שלכם. כעת, כאמור, אפשר לחזור למבצר נמרוד, כמו מלכים.

הערות: למרות שמדובר בנחל חזור עם מסלול קצר יחסית (פחות מ-2 ק"מ), הרי שהוא דורש לפחות 3 שעות הליכה, וזאת בשל תנאי השטח המאתגרים. אפשר לטייל כאן בקיץ, אך לא בימים חמים, ועדיף השכם בבוקר. מומלץ שלא להגיע לאחר ימים גשומים, כאשר השטח נהפך להיות בוצי וחלקלק. מפת סימון שבילים: מס'''''''' 1 (החרמון והגולן).


View Larger Map

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים