נחל עמוד - מסלול טיול טיולים רגליים באזור גליל עליון

צימרים בראש פינה צימרים בעמוקה צימרים באמירים צימרים בחד נס צימרים בספסופה צימרים במטולה צימרים ברמות נפתלי

נחל עמוד - מסלול טיול

נחל עמוד - מסלול טיול

מושב מירון - גליל עליון

טיולי מים

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

מסלול מעגלי

טיולי פריחה

טיול רומנטי

טיול חצי יומי

דרגת קושי - בינוני

טיולים רגליים

מסלול קצר יחסית בנחל עמוד, החולף לצד בוסתנים שופעים, מעיינות צלולים, ובעיקר – בריכות שכשוך ממכרות.

שלח לחבר   23/04/2013     

מסלול קצר יחסית בנחל עמוד, החולף לצד בוסתנים שופעים, מעיינות צלולים, ובעיקר – בריכות שכשוך ממכרות

הגעה אל נחל עמוד:

מכביש עכו-צפת (מס'''' 85) עולים בצומת חנניה לכיוון צפון וחוברים לכביש מס'''' 866. כ-2 ק"מ מצפון לכביש הגישה לכפר שמאי, פונים מזרחה (ימינה), אך דרך בעלת סימון שבילים אדום. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים אל חניון מסודר. כאן מתחיל ומסתיים הטיול.

 

המסלול הזה אמנם לא ארוך, אבל מאחר שהוא נחשב בעיני רבים לאחד היפים מסוגו לטיול בגליל העליון, ומאחר שאפשרויות השכשוך בו רבות (וגם שוות בהחלט), הרי שלמרות שאפשר לעשותו בכשעתיים – טוב תעשו אם תפנו לעצמכם כחצי יום טיול, או לפחות 3-4 שעות. הרי לא הגעתם עד פה רק כדי לסמן "וי" ולרוץ את כל הדרך. פה חובה לקחת את הזמן.

 צלם: איל שפירא

כך או אחרת, מסתבר שיש בינינו אנשים שמעולם לא ביקרו בנחל עמוד – נחל המספק כמה וכמה מסלולי טיול נהדרים, ברמות קושי (ובמיוחד – אורך) שונות. אם לא הייתם – זה הזמן לעשות עמו צדק היסטורי. ואם הייתם – תמיד נעים לשוב אליו. אגב, הנחל קיבל כידוע את שמו בזכות עמוד סלע זקוף הניצב בו, אך במסלול הקצר יחסית של היום, לא תפגשו בו. מצד שני – תפגשו הפתעות שוות אחרות. בכל מקרה, טוב לדעת שהנחל זה מתפתל בין הרי הגליל וחורשיו הצפופים לאורך של כ-22 ק"מ, ובסיום מסעו ההררי הוא נשפך אל הכנרת, לא הרחק מקיבוץ גינוסר.  

 

יוצאים מהרכב, מחלצים עצמות וניגשים לבקר בתחנת המידע של רשות הטבע והגנים, כדי לקבל דפדפת מידע עם מפת המסלול. לאחר מכן, חפשו בחלקו הצפוני של החניון את סימון השבילים האדום, והיצמדו אליו עד להודעה חדשה. בתוך כמה דקות של הליכה, והנה כבר מופיע לפניכם מבנה אבן מרשים, הניצב כמעט על שפת מצוק, ונראה כאילו ימיו הטובים מאחריו. ואכן כך – מדובר במשטרת א-תינה - מבנה שיטור שהקימו חיילי המנדט הבריטי, וכיום הוא מצולק למדי, והכניסה פנימה אסורה.

 

השביל האדום של נחל עמוד יוריד אתכם לצד נוף יפהפה אל עומק הוואדי המיוער, הישר אל מעיין קטן שמבנה משאבות קטן ניצב לצדו. זהו עין יקים, ותעלות אבן צרות ונעימות לעין מובילות את מימיו. אם הגעתם בימי הקיץ – הרווחתם, כי בוסתני המקום שופעים בפירות עסיסיים, בעיקר תאנים (אך לא רק).

 

כעת עוזבים את השביל האדום (למרות שמפתה להמשיך איתו אל עומק הוואדי), וממשיכים ימינה (מזרחה) עם שביל כחול. זהו השביל של דוחי הסיפוקים. קצת משעמם בהתחלה, אך מספק את הסחורה לאחר מכן. בגדול.

בדרך מזרחה ימשיכו ללוות אתכם שפע של בוסתנים, בהם עצי רימון, זית וגפנים. חלק מהבוסתנים משוחזרים, ומדגימים את תהילת העבר של האזור הפורה הזה. פה ושם תשמעו שכשוך מים. עוד נגיע לכך.

 צלם: איל שפירא

המשך הדרך יפגיש אתכם עם מבנה ששימש מבטשה, עדות דוממת לימי הזוהר והשגשוג של צפת. מבטשה היא מתקן שנועד לעיבודו של צמר, ובמאות ה-16 וה-17, נחשבה צפת אימפריה של ממש בכל הקשור לתעשייה קלה זו. עוברים עם הגשר לגדה הצפונית של הנחל, ומגיעים אל אחד המקומות היותר יפים שפגשתם מזה זמן רב: בריכת שכווי (המכונה גם בריכות שכווי, מאחר שמדובר בכמה מקווי מים). אם תגיעו ביום חול – זכיתם בגן עדן פרטי, אינטימי ומוצל היטב. המים קרים עד זעקה, אך מרעננים באותה מידה. פשוט נפלא פה.

 

אחרי כל הטוב הזה הגיע לחזור, ובדרך לדגום אתרי טבילה נוספים. הדרך חזרה מתבצעת לכיוון מערב, על הגדה הצפונית. השביל שלכם יהיה שביל בסימון שחור (קל מאוד להתבלבל פה, לכן שימו לב היטב לתוואי שלכם). הדרך הזו עוברת בין אזורים חשופים לשמש לבין חורש מוצל וקריר, ותפגיש אתכם עם סצנות יפות שמספק נחל עמוד. גשר ארוך שחולף מעל הנחל יסמן לכם לעבור שוב לגדה הדרומית, ולחזור לעין יקים. מכאן נגמרו החיים הטובים – לא עוד מים, אלא טיפוס מעלה בשביל האדום, לעבר תחנת המשטרה הבריטית. אם תהיתם מדוע המסלול נחשב "בינוני" ולא "קל" – העלייה הזדונית (אך הקצרה) הזו תספק את התשובה.

הערות על מסלול נחל עמוד:

אורך המסלול של נחל עמוד כ-4.5 ק"מ. הטיול נערך בשמורת טבע שהכניסה אליה בתשלום (ובשעות היום בלבד).

בעונת החורף, לא מומלץ להגיע לאחר ימים גשומים, מחשש להחלקה. מומלץ להביא בגד ים ונעליים/סנדלים להליכה במים. מפת סימון שבילים: מס'''' 2 (גליל עליון).


View Larger Map

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים