מסלול טיול בראש פינה טיולים רגליים באזור גליל עליון

צימרים ברמות נפתלי צימרים בעמוקה צימרים בראש פינה צימרים בחד נס צימרים במטולה צימרים בדלתון צימרים באמירים

מסלול טיול בראש פינה

מסלול טיול בראש פינה

ראש פינה - גליל עליון

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

מסלול מעגלי

טיול לילי

טיול רומנטי

טיולי שקיעה

טיול עד 3 שעות

דרגת קושי - קל

טיולים רגליים

המושבה הגלילית הוותיקה היא הדבר הכי קרוב לקלאסיקה אירופאית. תמיד יפה ונעים כאן, תמיד מתגלה עוד סיפור היסטורי או פינת חמד לא מוכרת.

שלח לחבר   23/12/2013     

המושבה הגלילית הוותיקה היא הדבר הכי קרוב לקלאסיקה אירופאית. תמיד יפה ונעים כאן, המון צימרים מומלצים בראש פינה ותמיד מתגלה עוד סיפור היסטורי או פינת חמד לא מוכרת.

הגעה אל מסלול טיול בראש פינה:

בצומת ראש פינה שעל כביש 90, נכנסים לראש פינה בכניסה הראשית, לפי השילוט, ומטפסים מערבה ברחוב מעלה אוני עד שמגיעים לאתר השחזור של המושבה. אפשר לחנות כאן, ברחבת החנייה הגדולה, או ברחוב החלמוניות הסמוך.

לא רבים יודעים כי ראש פינה נחשבת ל"כמעט" אם המושבות. פתח תקווה הקדימה אותה בזמן קצרצר, וגם על עובדה זו יש לא מעט ויכוחים מרים, שלא ניכנס אליהם עכשיו. היא אמנם נוסדה לפני פתח תקווה, אך ננטשה לזמן-מה. עובדה זו היא המעוררת את הוויכוחים המרים על תואר האצולה ההיסטורי. כן או לא אם המושבות, ראש פינה מסוג המקומות שכל טיול בהם – גם אם תערכו אותו שוב ושוב באותו המסלול בדיוק – מספק היטב את הסחורה. וה"סחורה" היא בעיקר שלווה, רוגע והמון תחושה של רומנטיקה. במילים אחרות: אירופה הקלאסית עם טוויסט גלילי.

 בית הסיסאם - צימר בראש פינה

בגלגול הראשון שלה, נקראה ראש פינה גיא אוני, והאזור שבו אתם עומדים הוא-הוא המקום שאליו הגיעה בשנת 1878 קבוצת אברכים מצפת במטרה להקים כאן יישוב חקלאי. מצוקות פיננסיות, מחלות, מזג אוויר בעייתי, רעב וגם חוסר ניסיון בעבודת אדמה – הביא את המייסדים לסגת ולנטוש את היישוב. רק קומץ סמלי נותר פה. את הניסיון השני ערכו זמן קצר לאחר מכן אנשי העלייה הראשונה, ואלו הסתייעו בתרומות שהעניק להם הברון רוטשילד. השם גיא אוני הוחלף לראש פינה, כיאה לפסוק מספר תהילים "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה" (האבן שננטשה על ידי מקימי היישוב, הפכה לאבן יסוד עבור הבאים אחריהם, בתרגום חופשי). באיטיות אך בנחישות, הפכה ראש פינה למושבה הגדולה ביותר בגליל של תחילת המאה העשרים.

כך או אחרת, אינכם זקוקים לנו בשביל לקבל רקע היסטורי, המופיע כאן מכל עבר – במילים וגם במראות. קדימה, מתחילים לטייל.

 צלם: איל שפירא

רחוב החלמוניות הקטן והנעים ייקח אתכם אל סמטת הראשונים. כשמה כן היא – בשנת 1882 התגוררו בה החקלאים והאיכרים שייסדו את המושבה, ואין צורך בדמיון מפותח בכדי לדמיין את החיים פה באותם ימים. לעיתים נדמה שאוטוטו יעבור כאן דיליג''''נס רועש או קבוצת איכרים מזמרת...

המבנה הבולט והמעניין מכל כאן הוא בית הכנסת הנושן של ראש פינה, התלוי כמעט על פי תהום, גבוה מעל לערוצו של נחל ראש פינה. תפילה עם נוף, אם תרצו. אם פתוח – הרווחתם. תקרתו העגולה צבועה בתכול עדין, והמרחב כולו מעורר השראה. לא רבים יודעים כי מתחת לבית הכסת פעל באותם ימים בית מרחץ מאולתר, ששימש את האיכרים ונחשב מקום מפגש חברתי חשוב.

 צימר מבט לחרבון בראש פינה

בצד השני של הרחוב ממתין לכם מלון אלתר שוורץ, או למעשה – מה שנותר מהמלון. מלון זה הוקם בשנות התשעים של המאה ה-19, ומספרים שטרומפלדור היה כאן אורח קבוע. אפילו הרב קוק, רבה הראשי של ירושלים, לן כאן, מול הנוף הגלילי. בהמשך הרחוב, דרומה לכם, תפגשו במבנה רחב ידיים הקרוי "בית הפקידות". זו היתה למעשה השלוחה של רוטשילד במושבה, וכאן עבדו ופעלו פקידיו הנאמנים, בודקים כל העת את השקעתו של פטרונם. אם הגעתם בשעות היום, יש סיכוי גדול שתוכלו להיכנס וליהנות מחזיון אור-קולי המספר – באופן נאיבי, חמוד וצנוע – את סיפורה של המושבה. דלת ליד, ואתם כבר במקום שבו נעשתה היסטוריה רפואית. זהו ביתו של ד"ר גדעון מר (1894-1961), שהגיע לכאן בשנת 1929 במטרה לחקור וגם להדביר את מקרי המלריה הרבים. בבית זה הוא גר עם רעייתו ובנותיו, וגם ערך ניסויים רפואיים. כדאי להיכנס ולהתבונן בתצוגת הכלים הרפואיים הקטנה, ובעיקר – לחוש אווירה של פעם. אגב, השחקן ג''''וליאנו מר היה אחד מצאצאיו של הדוקטור.

ואם כל ההיסטוריה על ראש פינה

חמורת הסבר הזו קצת כבדה מדי, הגיע הזמן לקבל שלווה ירוקה בגן הברון, השוכן מאחורי בית הפקידות. אל תסתפקו ממבט-על לעבר הגן, אלא כנסו אליו, חקרו אותו היטב. זהו אחד הגנים היפים מסוגם בארץ, והוא תוכנן בשנת 1886 בהשראת גני ורסאי, על ידי מתכנן הגנים הצרפתי ז''''יל דה-הא. הגן עצמו היה יוזמה אישית של הברון רוטשילד. ואתם? לכם אנחנו מצעים להתמסר לגן הזה, במיוחד אם הגעתם כזוג. יש בו טרסות מצודדות שגרם מדרגות יורד ביניהן, ספסלים אינטימיים, מזרקות ובריכות מים קטנות ושובות לב וכמובן – עצים קשישים וטובי מראה. הכל נראה פסטורלי, אך רק מעטים יודעים כי הגן נהרס ברובו בימי מלחמת העולם הראשונה, ורק שנים רבות לאחר מכן שוחזר שוב.

 צלם: איל שפירא

 

אחרי המנוחה הנהדרת בגן – שאותה אף אפשר לשלב עם המסעדות, בתי הקפה וגם כמה מן החנויות הקטנות הפזורות במרחב זה – אפשר לרדת לכיוון מערב, אל מתחם הקרוי "מערת שלמה", הסמוכה אף היא לבית הפקידות. במערה זו התחבאו בשנת 1938 שלושה צעירים, בני פלוגת בית"ר, לאחר פעולת תגמול שערכו לאחר פגיעה ערבית ביישוב היהודי. הבריטים רדפו אחריהם באזור כולו, גילו אותם, וגזרו על אחד מהם – שלמה בן יוסף שמו - גזר דין מוות. השניים האחרים נכלאו. במקום ניתן ללמוד על סיפור המקרה, ומכאן חוזרים אל בית הכנסת שברחוב ראשונים.

 

קצר לכם מדי? מומלץ לבקר בבית הקברות העתיק של ראש פינה, המצוי על המדרון הנגדי לזה שעליו ניצב בית הכנסת. פשוט יורדים לוואדי ומטפסים שוב דרומה (אפשר גם עם רכב, אם אתם עם ילדים קטנים). בית העלמין הזה מציע שיטוט מרתק בין מצבות נושות שעליהן מתוארים בקצרה סיפורי חיים מרתקים, לעיתים רק ברמז. ככל שתעלו גבוה יותר במדרון, כך תגלו קברים נושנים יותר, של ראשוני היישוב. אין כאן סיפורים גדולים או חזיונות אור-קוליים, אלא פשוט היסטוריה דוממת לצד ברושים קשישים.

הערות על מסלול הטיול:

אורך המסלול המוצע כאן הוא כ-1 ק"מ, תלוי ברמת העניין. כמובן, ניתן לשנות אותו בכל עת, להאריך או לקצר. כך או אחרת, מומלץ לקחת את הזמן. את הטיול הזה כדאי לערוך גם בשעות הערב. מרכזי המבקרים יהיו סגורים אמנם, אך המסעדות ובתי הקפה יהיו שוקקים וגדושי אווירה.


View Larger Map

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים