נחל חרמון (בניאס) טיולים רגליים באזור רמת הגולן

צימרים ברמות צימרים בעין זיוון צימרים בחד נס צימרים באניעם צימרים בנמרוד צימרים בקצרין צימרים במעלה גמלא

נחל חרמון (בניאס)

נחל חרמון (בניאס)

יישוב אחר - רמת הגולן

טיולי מים

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

טיולי פריחה

טיול חצי יומי

דרגת קושי - בינוני

טיולים רגליים

המסלול הארוך בנחל חרמון (בניאס) יפגיש אתכם עם מקדשים קדומים, נוף עוצר נשימה, פלא הנדסי, זרימה שוצפת בכל ימות השנה, וגם מפל מכשף במיוחד

שלח לחבר   24/04/2013     

המסלול הארוך בנחל חרמון (בניאס) יפגיש אתכם עם מקדשים קדומים, נוף עוצר נשימה, פלא הנדסי, זרימה שוצפת בכל ימות השנה, וגם מפל מכשף במיוחד

הגעה אל נחל חרמון:

מכביש מס'''''''' 90 פונים לכיוון מזרח, אל כביש מס'''''''' 99. נקוןדת ההתחלה היא במתחם המעיינות של שמורת הבניאס, מזרחית לקיבוץ שניר. רכב האיסוף ימתין בחניה של מתחם המפל של שמורת הביאנס, קרוב יותר לקיבוץ שניר.

על קו התפר שבין הגליל העליון לרמת הגולן, שוכנת אחת משמורות הטבע היפות ביותר בצפון הארץ – שמורת נחל חרמון (בניאס). השמורה הזו כוללת שני מתחמים עיקריים, והדרך שלכם נעשית בין מתחם המעיינות הרגוע והיפה למתחם המפל השוצף והדרמטי יותר. כך או אחרת, כדאי לדעת כי למרות שמדובר בטיול לצד המים, הכניסה אל המים אסורה.

נחל חרמון, המזרחי מבין מקורות הירדן, מתחיל את חייו לא הרחק מהר החרמון (ומכאן שמו). אורכו קצת פחות מ-9 ק"מ, אבל אל תתנו לנתון הצנוע הזה להטעות אתכם – זהו נחל קצר אבל גדוש בסצנות נהדרות, עם קניון בזלתי רב-רושם וזרימת מים כל השנה, שמגיעה לשיאה בסוף החורף. תזכרו את המילה "זרימה" כאשר תעמדו על השביל התלוי, בסוף המסלול...

צלם: איל שפירא

אבל ההתחלה הרבה יותר צנועה, לפחות מבחינת שפיעת המים. כעת אתם נמצאים במתחם המעיינות של הבניאס, מרחב שהיה חביב על בני אדם מזה דורות רבים. אפילו היוונים חמדו אותו, ואף בנו פה מקדש ומקום פולחן שהוקדש לאל פאן, דמות שהיתה מעין תערובת מוזרה של בן אדם ותיש. גם המלך הורדוס הקים כאן מקדש פגאני, עבור תושבי המקום, תוך שהוא עושה עבור עצמו יחסי ציבור. בסיוע המפה שקיבלתם בכניסה לשמורה, הגיעו ובקרו במערה הגדולה, שנותרה מאותו מקדש יווני קדום. יש פה גם בריכות מים יפות, שרידי ארמונות מתקופות שונות, והמון נוף ירוק ומזוקק, המגיע הישר לתוך העיניים (והנשמה).

שביל הטיול המסומן שלכם נמתח מערבה, מגיע אל נחל גובתה, עובר תחת גשר מסיבי ובמהשך פוגש בגשר רומי קדום. השביל חוצה את נחל חרמון, כאשר העושר הבוטני כולל עצי צפצפה נהדרים. אם נושבת כעת הרוח, תוכלו לשמוע אותה שורקת ומצפצפת בקולות רמים בין עליהם וענפיהם של העצים המיוחדים הללו. פה ושם תוכלו גם לגלות רמזים לשפע הזואולוגי שבשמורה – תנים, חזירי בר, שועלים, דרבנים והמון חברים נוספים. צועדים עם השביל לכיוון דרום-מערב, והנה מופיעה טחנת קמח עתיקה העונה לשם "מטרוף". לא רבים יודעים כי טחנה זו, בשונה מהקולגות שלה המצויות בנחלי הארץ האחרים, עדיין מסוגלת לפעול. יפה פה, לצד מפלים קטנים ונוף ירוק. זוהי גם נקודת מנוחה מצוינת.

מנקודה זו ממשיכים עוד כ-250 מטרים, ומגיעים לפיצול שבילים. עלו על השביל הקרוי "שביל מס'''''''' 3", שיחצה את הנחל בקרוב, אל הגדה המערבית (לא לדאוג: אין צורך לטבול – יש גשר מסודר). קצת אחרי הגשר ממתינה לכם בריכת קצינים, כמו בריכות קצינים סוריות רבות המצויות ברמת הגולן. השביל ממשיך לכיוון דרום, שוב חוצים את הנחל, שוב פוגשים טחנות קמח, וגם נקודות תצפיות יפות על הנוף הדרמטי. בחורף מדהים פה, בלי קלישאות ובלי הגזמות.

צלם: איל שפירא

כעת אתם פוסעים בצד המזרחי של הנחל, והגשר הבא שתפגשו ייקח אתכם אל מחזה שוצף במיוחד: מפל הבניאס. אבל חכו, אל תגיעו כעת אל המפל, כי לפני זה יש לנו ממתק עבורכם: השביל התלוי, שנחנך בשנת 2010.

למה להגיע אליו דווקא מנקודה זו? מאחר שאפשר לצעוד בו רק בכיוון אחד, אל מול זרימת המים. כדי להגיע אליו, עלו לגדה המערבית, פנו שמאלה ועקבו אחר השילוט לשביל התלוי. כאשר תעלו עליו, מובטחת לכם חוויה מרנינה. אורכו של השביל כ-80 מטר, והוא נטוע באופן מעורר השתאות על סלע הבזלת האדיר הניצב מעל הנחל. ממש כמו לרחף מעל מים גועשים. אחרי שתתדגמו אותו היטב, ייקח אתכם המשך השביל הישר אל מפל בניאס, שזורם בעוז, נופל מגובה של כ-10 מטר, ונוטה לכשף את המתבוננים בו. מכאן פשוט עולים בעקבות השילוט במעלה המצוק, עד ליציאה / הכניסה לשמורה, ואל רכב האיסוף שממתין לכם שם למעלה. דרך זו תעניק לכם מבטים ארוכים ויפים על פני השטח הסלעיים והציוריים של הגולן.

הערות על נחל חרמון:

אורך המסלול כ-2.5 ק"מ והוא נמשך כ-3 שעות או יותר, תלוי ברמת העניין. ניתן לערוך אותו גם בחורף, אך לא לאחר ימים גשומים. הכניסה לשמרות הטבע בתשלום, ובהתאם לשעות הביקור (08:00-16:00 בחורף, ועד 17:00 בקיץ). למסלול זה, הארוך יחסית, יש להגיע לא יאוחר מהשעה 13:00). מפת סימון שבילים: מס'''''''' 1 (חרמון, גולן, אצבע הגליל). עם זאת, בכניסה לשמורה מקבלים מפה מפורטת של המסלול. שימו לב: אם ישנו נהג קל רגליים, אפשר לערוך את המסלול ברכב אחד, ובסופו לשלוח את הנהג להביא את הרכב לנקודת הסיום (הנהג ייפרד מכם ליד מפל הבניאס).


הצג מפה גדולה יותר

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים