טיול בערבה טיול ברכב פרטי באזור ערבה

צימרים באליפז צימרים בצופר צימרים בצוקים צימרים בפארן צימרים בעין יהב צימרים בחצבה צימרים בספיר

טיול בערבה

טיול בערבה

יישוב אחר - ערבה

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

טיול יומי

דרגת קושי - קל

טיול ברכב פרטי

כביש הערבה אינו רק נחש אספלט מייגע בדרך לאילת, אלא מרחב שלצידיו ממתינים לכם אטרקציות נהדרות - מוכרות יותר או פחות. טיול בהתאמה אישית

שלח לחבר   20/10/2013     

כביש הערבה אינו רק נחש אספלט מייגע בדרך לאילת, אלא מרחב שלצידיו ממתינים לכם אטרקציות נהדרות - מוכרות יותר או פחות. טיול בהתאמה אישית

"התאמה אישית" היא שם המשחק במסלול הארוך הזה, הנמתח לעבר האופק, בדיוק כמו כביש הערבה עצמו. איך בדיוק? אתם יכולים לדגום את המקומות והצימרים בערבה המופיעים בו בדרך לאילת, ובכך להפוך את כביש הערבה מעוד סתם אספלט ארוך ומייגע לכביש הפתעות של ממש, ואתם יכולים להקדיש יומיים לערבה, ורק לחקור את מכמניה. הכל תלוי בכם.

רובע האמנים, ערד

חכו רגע עם כביש הערבה - אם הגעתם מכיוון ערד, כדאי לדעת כי רגע לפני הירידה הגדולה (והמפותלת) לכביש הערבה, ממתין לכם בעיר הקטנה הזו רובע "אשת לוט" – רובע אמנים מיוחד, שהוגדר ככזה לפני לא מעט שנים, ומאז הוא מנסה להתרומם. לעיתים זה מצליח, לעיתים פחות, אבל תמיד יש פה מה לראות, ושווה לכם להגיע ולפרגן. וכך, בלב אזור תעשייתי, הקימו לעצמם אמנים שונים גלריות ומרחבי עבודה בתוך מחסני ענק. ציירים, פסלים ושאר יוצרים פועלים כאן, בעיקר בסופי השבוע. בין השאר, תמצאו פה מוזיאון זכוכית מרשים ומפתיע, סדנאות פיסול באדמה הנערכות מדי פעם ועוד. שווה להציץ באינטרנט לפני הביקור ולהתעדכן מה חדש.

הגעה:  כביש 31 יוביל אתכם לערד, ומכביש זה (באזור תחנות הדלק של העיר) גם מחפשים שלט שיפנה אתכם דרומה (ימינה) לעבר רובע "אשת לוט".

 דילוגים בערבה צלם: איל שפירא

תצפית פנורמית מהר סדום

האם ידעתם שהר סדום – זה עם המוניטין המעט-מפוקפקים – הוא למעשה פקק אדיר ממדים של מלח? ההר, השוכן בסמיכות לאגן הדרומי של ים-המלח, נולד לפני עידן ועידנים בתהליך גיאולוגי שלמעשה הרים אותו מעל פני הקרקע כגוש מלח. וההרמה הזו פועלת לטובתכם – בזכות העובדה שמראשו של ההר ניבט האזור כולו: ים המלח, הרי מואב בממלכת ירדן ומרחבי הערבה ומדבר יהודה. השכם בבוקר או בשעות בין הערביים, המרחב כולו נשטף באור רך שמעניק ממד של עומק, וגם קסם פסטורלי. אגב, אם זמנכם בידכם, אתם יותר ממוזמנים להישאר באזור, ולערוך טיול וכיפי בנחל פרצים – במרחק קצרצר מהר סדום.

הגעה: פחות מחצי קילומטר צפונית למפעלי ים המלח, קצת אחרי אבן הקילומטר 194, מופיע שלט שיכוון אתכם להר סדום, בדרך עפר טובה לכל רכב.

 

שמורת שיזף: זנבנים במדבר

את הביקור במקום המיוחד הזה מומלץ לערוך מוקדם מאוד בבוקר. גם בשאר שעות היממה נחמד פה, לא הרחק מחצבה שעל כביש הערבה, אבל אם אתם רוצים לפגוש בציפורים ממין מאוד מיוחד, כוונו את השעון שיצלצל לפני הזריחה (תירוץ מצוין ללון באזור). בשמורת שיזף רחבת הידיים מצויים המוני זנבנים – ציפורי שיר מרתקות שנחקרו רבות, בזכות מנהגן להתגורר בקהילות מגובשות, עם כללים חברתיים נוקשים ותפקידים מוגדרים. יתרה מכך: הזנבנים המצויים בשמורת שיזף אינם חוששים מבני אדם, וניתן להתקרב אליהם באופן מעורר השתאות. כדי ליהנות מכל העושר הזואולוגי הזה, יש לתאם מראש סיור דרך בית ספר שדה חצבה (08-6581546 או  08-6581546).

הגעה: מכביש הערבה, סמוך לחצבה (ישנו שילוט מהכביש הראשי).

דרך השלום

ברוכים הבאים אל 13 הקילומטרים הכי נידחים שפגשתם מזה זמן רב. מדובר ב"דרך השלום", כביש צר ומיוחד המצוי במקביל לכבישי הערבה המהיר. כאן מילת המפתח היא איטיות, או יותר נכון: ההנאה שבאיטיות. מה יש לצד הדרך הזו? מאגר מים מקסים שנראה כמו פאטה מורגנה ("מאגר חצבה"), "מצפור השלום" – מצפור נוף יפה המספק תצפיות אל ממלכת ירדן ואל שטחים חקלאיים עצומים, וגם טיולים קצרים ולא מחייבים בין סלעי חוואר מחורצים (אפשר לרדת למסלול זה הישר ממצפור השלום). כך או כך, הכל משולט וקל לניווט. 

הגעה: מצומת עין חצבה שבכביש הערבה פונים לכיוון מזרח ומשם לפי השלטים. הדרך נגמרת קצת אחרי היישוב עין יהב.

 דילוגים בערבה צלם: איל שפירא

חוות האנטילופות

סמוך ליישוב צופר משתרעים מרחבים רחבי ידיים שבהם נעים בשלווה מהוססת עדרים של אנטילופות (ומספר שיש לא מעט זנים במשפחת החיות הזו), וכן איילים, יעלים ועוד הולכי על ארבע. נכון, יש כאן גם אתר קמפינג חמוד ובריכת שכשוך נחמדה, אבל כאמור, עיקר הכיף הוא לנסוע בשטח ולבדוק מקרוב את החברים שמתגוררים פה. הכניסה בתשלום ומומלץ לתאם מראש את ההגעה (www.afrika.co.il).

הגעה: על כביש הערבה, צפונית לצופר (יש שילוט, ליד אבן הק"מ ה-133).

פארק ספיר: אי ירוק במדבר

אילת כבר מתקרבת, ופארק ספיר מהווה הזדמנות כמעט אחרונה ליהנות משקט ושלווה לפני שמגיעים אל עיר החטאים. זהו פארק קטן המצוי בעמק לא גדול, ובו אגם מים זכים, המון מדשאות ופינות פיקניק, עצים טובי צמרת שנותנים צל ואפילו מפלים קטנים וחמודים, מעשה ידי אדם כמובן. בכל זאת – אמצע המדבר...

הגעה: מכביש הערבה פונים לכיוון מערב ליישוב ספיר, ומיד מתגלים שלטים שיכוונו אתכם.

ונוסעים בעקבות השילוט.

חי בר יטבתה – הספארי הגדול

כל כך הרבה מטיילים יורדים לאילת ברכב ומפספסים את המקום הנהדר הזה: שמורת חי בר יטבתה. מדובר במעין ספארי מדברי הנחלק לשני אזורים: שטח פתוח שבו אתם נעים עם הרכב שלכם בין ראמים, דישונים, פראים, יענים ומה לא, ושטח טורפים וזוחלים סגור, שבו חתולי בר, שועלים, עופות דורסים ואפילו נמרים (מומלץ להגיע בזמן האכלת הנמרים – חוויה בלתי נשכחת). יש פה גם "חדר חושך" המדמה את חיי הלילה במדבר. הכניסה בתשלום. פתוח מדי יום בשעות 8:00-17:00 (בחורף עד 16:00).

הגעה: על כביש הערבה, בין יטבתה לסמר.

 

תמנע – פארק גיאולוגי

נראה כי אין צורך להציג את פארק תמנע, הפארק הגיאולוגי היפה בארץ, ואחד המיוחדים בעולם כולו. מצוקי ענק, פסלים מן הטבע, מסלע וקרקע בשלל גוונים, שרידי מקדשים ומכרות נחושת עתיקים, אגם מלאכותי, מייצגים חדשניים – כאן תוכלו להעביר בכיף שעות רבות. בכניסה לפארק מקבלים דפדת ובה שפע המלצות לסיורים ברכב וברגל. אל תוותרו על ביקור בעמודי שלמה, בסלע "הפטרייה" ובמקום שבו ניצב מקדש האלה המצרית חתח''''ור וכן אתר שבו נמצאו ציורי סלע קדומים.

הגעה: על כביש הערבה, כ-25 ק"מ צפונית לאילת.


הצג מפה גדולה יותר

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים