טיול בירקון, מסלול טיול ירקון טיולים רגליים באזור מישור החוף

מלונות בוטיק צימרים יוקרתיים צימרים עם בריכה צימרים בקיסריה צימרים למשפחות צימרים בעין הוד צימרים בזכרון יעקב

טיול בירקון, מסלול טיול ירקון

טיול בירקון, מסלול טיול...

פתח תקווה - מישור החוף

מסלולים בשביל ישראל

טיול יומי

דרגת קושי - בינוני

טיולים רגליים

נחל הירקון המפותל עד מאוד ילווה את דרככם ממקורותיו באזור תל אפק ועד שהוא נשפך לים, ליד נמל תל אביב. טרק קרוב לבית

שלח לחבר   20/10/2013     

נחל הירקון המפותל עד מאוד ילווה את דרככם ממקורותיו באזור תל אפק ועד שהוא נשפך לים, ליד נמל תל אביב. טרק קרוב לבית

הגעה: מכביש מספר 483 מגיעים לפי השילוט אל הכניסה לגן לאומי תל אפק-אנטיפטריס. נקודת הסיום היא בשפך הירקון, צפונית לנמל תל אביב (למי שרוצה להתפנק מומלץ לסגור לילה בתל אביב). אם מתעייפים, אפשר לסיים מוקדם יותר, באזור רמת החייל ולקחת מונית לרכב האיסוף בנקודת הסיום. כמובן, ניתן לערוך את המסלול גם בכיוון ההפוך.

 מסלול בירקון צילום: איל שפירא

מקנאים במי שצועדים בשביל ישראל? הנה ההזדמנות שלכם לעשות את אחד הקטעים שלו. למעשה, זהו אולי אחד הקטעים הקלים ביותר בשביל הזה, הנמתח מדן ועד אילת. וכך, מספק הירקון המפותל מעין טרק קרוב לבית עבור תושבי המרכז. נעים, כיפי, אבל גם ארוך למדי.

תחילת המסלול הוא באזור שבו נובע הירקון, לא הרחק מגן לאומי תל אפק-אנטיפטריס. זוהי נקודת התחלה חביבה, ושווה לבקר בשטח הגן הלאומי, שבו מתנשא מבצר בינאר-באשי, המוכר בשם אנטיפטריס (הכניסה בתשלום). אפשרות אחרת: להתחיל מעט מערבית לגן הלאומי, באזור בריכת הנופרים (גם אליה ניתן להגיע מכביש 483).

כך או אחרת, הקפידו כל העת לצעוד על שביל ישראל, שנוטה לעיתים להיעלם. צבעו כתום, כחול, לבן. ובכל מקרה, כדאי להצטייד במפת האזור. כאן, אגב, תגלו עד כמה מפותל הוא הנחל הזה, הקרוי בערבית "ואדי אל-עוג''''ה (הנחל המתפתל).

אחרי שדגמתם (אם דגמתם) את גן לאומי ירקון המטופח, הגיע הזמן להתחיל במסלול. בגן ישנו שער אחורי, מזרחי, שממנו תגיעו לבריכת הנופרים, וכמובן – אל שביל ישראל. זוהי בריכה מלאכותית הנראית טבעית למדי, שבה משגשגים המוני צמחי נופר צהוב, הפורחים דווקא בקיץ.

כמעט 2 ק"מ מתחילת ההליכה, פוגשים בגדר של מתחם גן לאומי מקורות הירקון. מעליכם גשר רכבת גבוה ולידכם ניצב פילבוקס – עמדת שמירה מימי הבריטים, שעברה שיפוץ ושחזור לפני שנים אחדות. מעניים לדעת כי השם "פילבוקס" נובע מהדמיון לקופסת תרופות מעוגלת.

השביל מתעקל סביב הגן הלאומי, ומגיע לאחר כמה מאות מטרים לפאתי כפר הבפטיסטים. נוצרים אמריקאים ייסדו אותו ב-1956 במטרה לעבד את אדמות האזור ולהתגורר בארץ הקודש. אם עייפתם, אפשר לנוח לצד סככה וספסלים, שלידם מתקן שתייה חופשי לשימוש.

הדרך ממשיכה מערבה, פוגשת שוב בנחל הירקון, שבאזור זה מימיו נקיים יחסית, ומקיימים בתי גידול בוטניים וזואולוגיים עשירים למדי. בעבר היתה שפיעת הנחל גבוהה הרבה יותר (200 מיליון מ"ק בשנה, אם לדייק), אך מאז שנתפסו מקורותיו לטובת צרכי האדם, פחות מ-10% מכמות המים המקורית עוברת בו. באזור הזה תמצאו סבך של צמחיית נחלים, בהם קנה, גומא, סוף וכמובן – המון אקליפטוסים, שניטעו לפני קום המדינה.

השביל יפגיש אתכם עם מבנה יפה אך חמור סבר העונה לשם "בית הבטון", מהסיבה הפשוטה שהיה זה המבנה הראשון שנבנה בארץ מבטון. היה זה בשנת 1912, והוא שימש כבית משאבות לטובת השקיית הפרדסים בסביבה.

מכאן שימו לב היטב לסימון השבילים – השביל פונה צפונה וחולף במעבר תחתי מתחת לכביש מס'''' 5. לאחר העיקול המזרחי, חוזרים שוב צפונה, לכיוון הנחל. כאן יש לחצות לגדה השנייה על גבי אבנים. מוצף? פשוט חלצו נעליים ועברו בזהירות לגדה הצפונית של הירקון.

ממשיכים על השביל, וכ-1.5 ק"מ לאחר שחציתם את הנחל, מגיעים לכבשי מס'''' 40 ועוברים במעבר מתחתיו. גם באזור זה יש לטבול קלות את הרגליים, בנחל קנה, המזין את הירקון.

היצמדו עדיין לשביל ישראל, למרות הפיתוי לחצות את הגשרים החדשים שנחנכו לפני מספר שנים מעל לירקון. חולפים על פני שרידי טחנת הקמח אבו רבאח, שפעלה החל במאה ה-19. כעת אפשר לחצות את אפיק הנחל, על גבי גשר אבן שידע ימים טובים יותר.

מגיעים למרחב שכל-כולו פרדסים שנראים כמו גלויה של פעם. הדרך ממשיכה מערבה, ואם כבר שעת אחר צהריים מאוחרת, יש סיכוי טוב שתבחינו בתן מזדמן. מסתבר שבאזור זה יש לא מעט מהם. במים ועל גדות הנחל יופיעו נוטריות פרוותיות (ולא, לא מדובר בלוטרות, כפי שרבים סבורים). ומעליכם – תוכים ממין מיינה, צווחים אל השמים.

 מסלול בירקון צילום: איל שפירא

הסוף כבר נראה באופק - חוצים מתחת לכבשי מס'''' 4 ולאחר כקילומטר מגיעים אל השביל הנמתח לצד רמת החייל. כעת תפגשו בני אנוש נוספים: רוכבים, הולכים, ועוד רוכבים, ועוד הולכים. ורק אתם – מיוזעים ועייפים, אחרי קילומטרים רבים של הליכה. חולפים בכוחות אחרונים לצד אזור קניון איילון, גשר המכבייה, פארק מימדיון, פאר הירקון, ובסופו של דבר מגיעים אל היעד הנכסף: סוף הטרק. כעת השתרעו מול הים הגדול, וקחו לכם שעה ארוכה של מנוחה.

 

ההערות: בעונת החורף יש סיכוי שתיאלצו לחצות ברגל פעמיים או שלוש את אפיק הנחל במקומות הרדודים (גובה הברכיים). המסלול מישורי וקל, אך רמת הקושי בינונית בשל אורכו הרב. יש לצאת מוקדם בבוקר, כי משך הטיול עשוי להגיע ל-6-8 שעות. יש להצטייד בהרבה מים. מפת סימון שבילים: מספר 7 – השרון ומערב השומרון.


הצג מפה גדולה יותר

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים