הר מירון – שביל הפסגה טיולים רגליים באזור גליל עליון

צימרים בשאר ישוב צימרים בספסופה צימרים באמירים צימרים במטולה צימרים בראש פינה צימרים בבית הלל צימרים בחד נס

הר מירון – שביל הפסגה

הר מירון – שביל הפסגה

סאסא - גליל עליון

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

מסלול מעגלי

טיולי פריחה

טיול עד 3 שעות

דרגת קושי - קל

טיולים רגליים

מגובה של כ-1,200 מטר מעל פני הים, הטיול שלכם ייראה כמו טיסה מעל נופי הגליל והגולן – והכל באדיבות שביל הפסגה המעגלי של הר מירון

שלח לחבר   09/12/2014     

הגעה להר מירון – שביל הפסגה

דרומית לקיבוץ סאסא, על כביש מס'''' 89, פונים מזרחה לכיוון בית ספר שדה הר מירון (יש שילוט בולט). הדרך תיקח אתכם במעלה הר מירון, עד לרחבת חנייה משולטת המצויה קרוב לשביל הפסגה.

 

מגובה של כ-1,200 מטר מעל פני הים, הטיול שלכם ייראה כמו טיסה מעל נופי הגליל והגולן – והכל באדיבות שביל הפסגה המעגלי של הר מירון

קבלו צימרים במירון

חובבי תצפיות הנוף הפנורמיות יחגגו כאן עוד ועוד. כל עיקול, כל פנייה, מביאים עמם נופים חדשים ויפים. כמעט כמו לשוטט על מפת ענק תלת-ממדית...  והכל מתובל בחורש ים תיכוני סבוך, החושף ומסתיר חליפות את הנוף.

אבל לפני הנוף, כדאי לדעת כי הר מירון נחשב אחד הרמים בישראל – הוא מתרומם לגובה המרשים של 1,208 מטרים מעל פני הים, ומוקף באזור טבעי עשיר בערכי חי, צומח ודומם. זוהי שמורת מירון, המאכלסת חורש טבעי צפוף על פני כ-100 אלף דונמים, ומזכירה לעיתים נופים שכאילו נלקחו הישר מן העבר.

הר מירון – שביל הפסגה

 

מגוון הצומח גדול, בעיקר בזכות המשקעים הרבים שלהם זוכה השמורה בימי החורף, ורבים נוהגים לעלות לרגל לאזור בכדי לתור אחר הרקפת היוונית (פורחת בחורף) או אדמונית החורש (הנדירה יחסית, ופריחתה האביבית נמשכת שבועות ספורים בלבד). באביב נותנים פה שואו גם כמה וכמה מיני סחלבים.

מחנים את המכונית בחניון המסודר, צועדים מעט לכיוון צפון-מזרח ומחפשים את תחילת השביל, המסומן בסימון שבילים אדום. הסימון הזה ילווה אתכם לאורך כל הדרך, אך למרות שמדובר במסלול מעגלי, השתדלו לעקוב אחריו היטב, כדי לא להתברבר. כי הנוף הקסום, וגם החורש הצפוף – עלולים לעיתים לבלבל (במובן הטוב של המילה).

בקושי התחלתם להזיע, וכבר מתגלה לה פיסת הנוף הראשונה של המסלול, וממנה נשקפים לא מעט חבלי ארץ הישר מרמת הגולן הרחוקה וכן ממזרח הגליל. אם הגעתם בעונת החורף, ואם נפלתם על יום בהיר באופן מיוחד - אל תתפלאו לראות גם את החרמון הלבן כולו. ממש להושיט יד ולגעת בו...

אחרי שמתענגים על תצפית זו, ולקראת התצפיות הבאות, מגלים את היופי במסלול הזה: הוא חושף את הנוף באופן הדרגתי. כל פעם קצת – כמו בספר מתח טוב. וכל זאת, תוך כדי הצצות שנאות לעיתים החורש הים תיכוני לספק לכם. זה כיף הרבה יותר ממה שזה נשמע.

וגם הנוף הקרוב יפה, חייבים להודות. לצד עצי אלון מרשימים, ימתינו לכם קטלבים, שתמיד לוכדים את המבט. ובין לבין: עצי חרוב, אלה ארץ-ישראלית, עוזרר, אגס סורי, כליל החורש ושאר חברים בוטניים.

 צלם: איל שפירא

ההליכה על השביל האדום תוביל אתכם צפונה, הישר אל "מצפור לבנון". כיאה לשמו, הוא יפנה את מבטכם צפונה, וממרפסת תצפית מרשימה זו תוכלו לזהות בקלות את מרחבי הגליל העליון, את עמק החולה וכאמור, גם את השכנה הצפונית שלנו. לצד הנוף המרוחק והגבוה, אם תשפילו מבט תבחינו בשרידים של גת מימי קדם המבצבצת בחורש. אם הגעתם בעונת החורף, ואם יהיה לכם מזל, תוכלו להבחין באינספור סלמנדרות המאכלסות את סביבת הגת (למעשה, אלו הראשנים של הסלמנדרות). את הדו-חיים הללו מזהים בזכות הצבעים המיוחדים שלהם: שחור וכתום עז – והם חבויים היטב בין סדקי הסלעים. זה המקום להסביר לילדים שדו-חי הוא יצור שמתחיל את חייו במים, ורק בשלב מאוחר יותר עובר להתגורר על היבשה.

ואם אתם כבר בעניין של גילוי בעלי חיים, או לפחות ברמזים שהם הותירו אחריהם, תוכלו לזהות באזור זה עקבות של חזירי בר, ושאר "מזכרות" שהם הותירו בשטח.  חדי העין יבחינו גם ברמזים קוצניים שהותירו אחריהם דרבנים.

ממשיכים בדרך, חולפים על הצטלבות שבילים (ומתעלמים מהסימון השחור), ממשיכים עם האדום ומגיעים אל נקודת תצפית נוספת: "מצפור ההר", הצופה בעיקר על אזור שמורת מירון עצמה, ואל היישובים המעטים המאכלסים אותה.

הרבה לפני שתרצו בכך, השביל יביא אתכם – כמעט ללא כל התראה – אל נקודת ההתחלה, ואל הרכב הממתין לכם. רוצים שוב? חכו כמה חודשים, כי בכל עונה הסצנות המקומיות נראות מעט שונות. באחריות.

המסלול מעגלי ונמשך פחות משעתיים. אורכו כ-2 ק"מ. בימים קרים, מומלץ להצטייד בביגוד חם. מפת סימון שבילים: מס'''' 2 (גליל עליון). 


View Larger Map

איל שפירא - אוהב לטייל, לכתוב מסלולי טיול ולצלם בחיק הטבע.
כותב בעיקר על אנשים ומקומות בישראל, טבע ואקולוגיה, טיולים ותיירות בארץ ובעולם.

מסלולי טיולים נוספים