בדרך אל העיר - פארק רבין טיול ברכב פרטי באזור ירושלים והסביבה

צימרים בשורש צימרים בעין כרם צימרים בנס הרים צימרים בתרום צימרים בבית מאיר צימרים בירושלים צימרים במזכרת בתיה

בדרך אל העיר - פארק רבין

בדרך אל העיר - פארק רבין

ירושלים - ירושלים והסביבה

טיולים למשפחה

מסלול מעגלי

טיול חצי יומי

דרגת קושי - קל

טיול ברכב פרטי

הדרך לירושלים ידעה במלחמת השחרור קרבות רבים וקשים. שיירות האספקה לעיר נקלעו לעיתים קרובות לירי ממשלטי הירדנים. גילוייה של דרך בורמה ופריצתה עזרו לפתרון המצוקה

שלח לחבר   28/05/2012     

המסלול

מסלול הנסיעה יתחיל במזכרת בתיה בביקור במוזיאון ההתיישבות של המושבה וב"משוריין" המוצב בפאתי המזרחיים של העיר, משם יצאו השיירות לדרכן.
מכביש מס. 411 נגיע לכביש מס. 3, ונמשיך בו אל הישוב היהודי-ערבי נווה שלום. נצפה לעבר משטרת לטרון, בניין משטרה שנתפס בתש"ח בידי הירדנים, וקרבות קשים התנהלו כדי להשיבו לידינו. רק במלחמת ששת הימים, עם כיבוש האזור ואיחוד ירושלים, חזר האתר לשליטת ישראל, במקום הוקם אתר השריון, הכולל יד זיכרון לנופלים ותערוכת כלי נשק משוריינים.

כעת ניסע ב"דרך בורמה" היוצאת מזרחה מנווה שלום, ונחלוף ליד מצפה הראל העובר בליבו של "פארק יצחק רבין". נחצה את כביש מס. 38 ליד מסילת ציון, נמשיך מזרחה בדרך עפר ונעלה לעבר מושב בית מאיר (הקטע האחרון מוגבל בעבירותו). לפני המושב נעצור לסיור בשמורת "המסרק" וב"שלוחת משלטים". "המסרק" קיבל את שמו בימי הפלמ"ח על שם קבוצת עצי האורן שבפסגת השמורה, הנראים מרחוק כמסרק.

לפנינו שתי אפשרויות: האחת - ללכת במסלול מעגלי, להנות מהחורש הים-תיכוני ולהגיע
לקבר השיח' עג'מי, שהיה ספרו של מוחמד. נראה שהודות לקבר נשמרו העצים והנוף בסביבה. משך הסיור: כחצי שעה עד שעה.
האפשרות השניה - ללכת במסלול שסימונו ירוק ל"שלוחת משלטים" ולעלות על משלט 21. משם אפשר לערוך תצפית על הדרך לירושלים ועל קטע מדרך בורמה. חוזרים באותה הדרך. משך ההליכה: כשעתיים.

נסיים את מסלולנו בגן הלאומי הקסטל. נרד אליו ממחלף הראל. כבר בימים עברו הכירו הצלבנים בחשיבותה הטופוגרפית של נקודה זו והקימו עליה מבצר. על שרידי המבצר קם מאוחר יותר כפר ערבי שחלש על הדרך לירושלים. מהכניסה לאתר מוביל שביל לפסגת הגבעה, ולאורכו מוצבים שלטי הסבר על כיבוש הקסטל. במרומי הקסטל כדאי לערוך תצפית על ישובי הסביבה בעזרת לוחות תצפית ודגם תלת-ממדי המוצבים במקום. מומלץ גם לטייל בחפירים ובתעלות שמסביב לגבעה.

מסלולי טיולים נוספים