מאכזיב לראש הנקרה באזור מישור החוף

צימרים במכמורת צימרים בבנימינה צימרים בנחשולים וילות נופש צימרים בעין הוד צימרים עם בריכה צימרים בזכרון יעקב

מאכזיב לראש הנקרה

מאכזיב לראש הנקרה

יישוב אחר - מישור החוף

אין כמו הסתיו לגלות את חוף הים

שלח לחבר   01/01/0001     

חוף הים התיכון שבצפון הארץ מפורץ, ועשיר בצמחייה ובבעלי חיים מיוחדים. נתחיל את הסיור בפארק אכזיב. זהו גן לאומי שבו נמצא תל- אכזיב. במקום התקיימו יישובים החל מתקופת הברונזה הקדומה. בתקופת בית ראשון ושני הוא היווה את מרכזם של הפיניקים ובמקום היה נמל חשוב. בתקופת התלמוד התגוררה במקום קהילה יהודית. בימי הביניים הקימו כאן הצלבנים מבצר בשם זיף. נמשיך ונחצה את אפיקו של נחל כזיב עד לאתר ההנצחה לחללי ליל הגשרים (הלילה בו יצאו לוחמי ההגנה לפוצץ 11 גשרים.
חוליה אחת נשלחה לפוצץ את הגשר שעל נחל כזיב ו- 11 לוחמים מצאו את מותם בפעולה זו).

נחזור לחוף, נמשיך לצפון עד שנגיע לפסל מתכת שחור - אנדרטה להעפלה של הפסל יחיאל שמי. לגונה רדודה משתרעת מצפון וממערב לאנדרטה. נרד אליה ונוכל לצפות בבעלי החיים שבתוך המים. בעלי חיים אלה מוגנים ואסור לפגוע בהם. נמשיך את דרכנו על גבי סלעי כורכר שנוצרו משברי צדפים ומגרגרי חול. מעט צמחים שהתגברו על הרוח ועל רסס המים המלוח חיים כאן: קריתמון ימי ועדעד יווני. בהמשך, בחולות, נבחין בעוד צמחים: בחבצלת החוף, בחרחבינה חופית ובלבנונית ימית. שימו לב: אנו נמצאים בשמורת טבע ואסור לקטוף.

בהמשך המסלול נמצא שפך נחל בצת. נמשיך עוד כק"מ וחצי עד לחוף ראש הנקרה. גם זו שמורת טבע. נטפס על הסלעים במעלה שנקרא "סולמה של צור" עד לגן לאומי נקרות. כאן גם עובר גבול ישראל ולבנון. נוכל לצפות מכאן על כל הדרך שעברנו ועד לחוף הכרמל. נחזור חזרה באותה הדרך.

 

מסלולי טיולים נוספים