נחל חלילים טיולים רגליים באזור ירושלים והסביבה

צימרים בבית מאיר צימרים במזכרת בתיה צימרים בתרום צימרים בירושלים צימרים בנס הרים צימרים בשורש צימרים בעין כרם

נחל חלילים

נחל חלילים

מבשרת ציון - ירושלים והסביבה

טיולי פריחה

טיול רומנטי

טיול עד 3 שעות

דרגת קושי - קל

טיולים רגליים

מצוקים גבוהים, ואדי יפה ונעים להליכה, תחושת ניתוק מבורכת וגם מערות וחללים שמזכירים מבוך סלעי: נחל חלילים הקצר והטוב עושה היטב את מלאכתו

שלח לחבר   18/11/2018     

הגעה לנחל חלילים:

נוסעים בכביש מספר 1 (תל אביב – ירושלים), נכנסים במחלף הראל ופונים בו שמאלה (צפונה) למבשרת ציון. עוברים לצד קניון "הראל", ומשם לרח'''' ברוש וממנו לרח'''' השלום. כאן מחנים, ליד מגרש ספורט הצמוד לבית הספר "השלום". מי שהגיעו עם רכב נוסף, שישמש רכב מאסף, יחנו בכניסה לגן לאומי עינות תלם: מכביש 1 ממשיכים לכיוון ירושלים, ומיד אחרי סיבוב מוצא פונים ימינה לכיוון בית זית. ממשיכים במקביל 1 לאורך כמה עשרות מטרים, פונים שמאלה מתחת לגשר שמעליו חולף הכביש המהיר, ולאחר מכן ימינה בדרך עפר טובה שמובילה לעינות תלם (דרך זו מסומנת בסימון ירוק, ואורכה כמה מאות מטרים בלבד).

 נחל חילילים (צלם: איל שפירא)

בעת שמטיילים בנחל חלילים, לא נותר אלא לקנא בתושבי מבשרת ציון, שוואדי כה ציורי ויפה נמתח להם ממש מתחת לאף. זהו ואדי גדוש בהפתעות, כאשר הראשונה במעלה היא מערת (או בעצם מערות) חלילים. אבל חכו, עוד נגיע למחילות הסלעיות הקסומות הללו, המספקות בריחה מומלצת משגרת היומיום.

כך או אחרת, נחל חלילים הקצרצר מציע טיול קליל לא רק למשפחות, אלא גם לזוגות רומנטיים וגם למתבודדים כרוניים. כך, כל אחד יימצא פה את מה שהוא מחפש.

המסלול הזה לא רק קל, אלא גם פשוט מאוד לניווט, וזאת בשל העובדה שברוב הזמן, אם תרימו את המבט מעומק הוואדי, תבחינו בבתי השכונה, וברקע – כביש תל אביב-ירושלים נוהם ממרחק. בקיצור, בלתי אפשרי ללכת לאיבוד בטיול הזה. מה שכן, לא תמיד פשוט למצוא את נקודת ההתחלה המדויקת.

לכן, לאחר שמחנים את הרכב מול מגרש הספורט, צועדים לכיוון שדה ושטח פתוח רחב ידיים. עוד כמה עשרות מטרים, וחוברים לשביל צר ולא מסומן שפונה לכיוון צפון-מזרח. במהרה הוא יביא אתכם אל תחילת המסלול ה"רשמי", המסומן בסימון שבילים ירוק. כדי לבדוק את עצמכם, ודאו שחלפתם על פני שלט ירוק המודיע כי הגעתם אל שמורת טבע. מכאן, אל תתפתו לשבילי משנה, והישארו רק על השביל הירוק.

דקות ספורות לאחר שנכנסים לשמורה, ועוד לפני שהשביל מעמיק אל פנים הוואדי, תוכלו להבחין משמאל לכם במערת קבורה, בית מיזה שמה. וכמובן, לא תוכלו להתעלם מעוד ועוד טרסות חקלאיות שידעו ימים טובים יותר, בעבר המאוד רחוק. לצדן גם יופיעו שרידים של בוסתנים. עוד כ-100 מטרים, והנה מופיעים רמזים למתקנים חקלאיים קדומים, כולל משטחי דריכת יין וגת קדומה (מעט מאתגר למצוא אותה, אבל שווה לנסות). יש פה אפילו שקעים קטנים הנטועים בסלע, ששימשו ככל הנראה כמקוואות בתקופת הבית השני. כך או אחרת, נדרשות עיניים חקרניות למדי בכדי לגלות את כל העושר העתיק הזה.

 נחל חילילים (צלם: איל שפירא)

אט-אט נעשים המצוקים שסביבכם רמים ונישאים יותר, וכעת זהו הזמן לחפש את כוכבת הטיול: מערת חלילים. המערה היא בעצם מערכת של כמה וכמה

מסלולי טיולים נוספים