אבו גוש טיולים רגליים באזור ירושלים והסביבה

צימרים בנס הרים צימרים בעין כרם צימרים במזכרת בתיה צימרים בתרום צימרים בירושלים צימרים בבית מאיר צימרים בשורש

אבו גוש

אבו גוש

אבו גוש - ירושלים והסביבה

טיולים למשפחה

מסלול מעגלי

נגיש לעגלות ילדים/ נכים

טיולי שקיעה

טיולי זריחה

טיול עד 3 שעות

דרגת קושי - קל

טיולים רגליים

ביקור במקום אשר משך אליו במשך הדורות אורחים לרגע מתיישבים רבים. פה, לפי האמונה, חנה ארון הברית בדרכו לירושלים, אבירי המסדר ההוספיטלרי הקימו מנזר ומהגרים מן הקווקז הקימו בו את כפרם. ביקור שהוא לא רק חומוס.

שלח לחבר   17/04/2013     בחסות: תנובה 

המסלול
ביקור במקום אשר משך אליו במשך הדורות אורחים לרגע ומתיישבים רבים. פה, לפי האמונה, חנה ארון הברית בדרכו לירושלים, אבירי המסדר ההוספיטלרי הקימו מנזר ומהגרים מן הקווקז הקימו בו את כפרם. ביקור שהוא לא רק חומוס.

לאבו גוש אפשר להגיע מכביש ירושלים תל אביב (כביש מספר 1). במחלף עין חמד נפנה לכיוון קריית ענבים, נחצה את הקיבוץ ונמשיך בכביש המתפתל לכיוון מעלה החמישה. בצומת נפנה שמאלה לכיוון אבו גוש. מקור שמו של הכפר בשמה של משפחה ממוצא צ''רקסי שהיגרה לכאן מן הקווקז במאה ה-16.

נוף אבו גוש

נתחיל את ביקורנו בכנסייה הקרויה "גבירתנו של ארון הברית", מעליה מתנוסס פסל גדול של מרים אוחזת בישו. כדי להגיע אליה ניסע ברחוב הראשי לכיוון נוה אילן ובקצהו נפנה ימינה במעלה רחוב נוטרדאם. הכנסייה נבנתה ב-1924 על שרידי כנסייה ביזנטית שעמדה במקום. קריית יערים, אליה הובא ארון הברית מהפלישתים לפני העברתו למקדש בירושלים, מזוהה כגבעה שמדרום לכנסייה.

ניסע לכיוון מחלף חמד ונפנה ימינה לכיוון מרכזו העתיק של הכפר. נחנה את הרכב ליד המסגד והמנזר
הסמוכים זה לזה. מקום זה היה אחד מן הזיהויים לאמאוס בה לפי המסורת הנוצרית, התגלה ישו למאמיניו לאחר שקם לתחייה. היום ניצב במקום מנזר של המסדר הבנדיקטיני. מי המעיין הנובע תחת כנסיית המנזר נקווים אל בריכה רומית הנמצאת בקריפטה (חדר תת קרקעי). בכנסייה שהשתמרה באופן מופלא ניתן לראות שרידי פרסקו צלבני. מומלץ לנצל את השהות בכפר לביקור באחת המסעדות או חנויות הקפה והממתקים. אפשר גם לחצות את מחלף חמד לעברו הדרומי ולבקר בפארק עין חמד בו גנים יפים, מדשאות, מים זורמים ושרידי חווה צלבנית.

(המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון.)

מסלולי טיולים נוספים