מים ברמות מנשה באזור נגב

מלונות בוטיק צימרים בעין הבשור וילות נופש צימרים רומנטיים צימרים בעזוז צימרים בתלמי בילו צימרים באשלים

מים ברמות מנשה

מים ברמות מנשה

יישוב אחר - נגב

מסע בעקבות המים, במרחב ובזמן: ממעיינות רמות מנשה, דרך תעלות הניקוז, עד לחולות קיסריה מסלול קל, מתאים לכל המשפחה. דילוג ברכב בין כמה נקודות.

שלח לחבר   01/01/0001     בחסות: תנובה 

מסע בעקבות המים, במרחב ובזמן: ממעיינות רמות מנשה, דרך תעלות הניקוז, עד לחולות קיסריה

מסלול קל, מתאים לכל המשפחה. דילוג ברכב בין כמה נקודות. מי המעיינות של רמות מנשה תמיד היו חשובים למשק המים בארץ. לפני אלפיים שנה העבירו אותם הרומים באמות מים לקיסריה, והיום אנו אוספים את מימיהם לתעלות כדי להעשיר בהם את מאגר מי התהום של אזור החוף.

מכביש 652 בין פרדס חנה לבנימינה נפנה מזרחה בצומת עדה לכביש 653 . לפני הכניסה לגבעת עדה נפנה שמאלה בעקבות השילוט לעבר עמיקם ואביאל (המהווים יחד עם גבעת ניל"י את מועצה אזורית אלונה הקטנה ביותר הארץ). ניסע לאורך ערוץ נחל התנינים ונחלוף על פני שתי הכניסות לאביאל. כשלושה קילומטרים אחרי הפניה השניה נגיע אל אתר "מימי קדם" הנמצא משמאל לדרך.

באתר "מימי קדם" (שהכניסה אליו בתשלום) נוכל לראות סרטון קצר ולהיכנס לנקבות הרומיות הארוכות. הנקבות אספו את מי התהום והטו אותם אל האמה הארוכה שהובילה אותם לעיר קיסריה. נחזור לרכבים ונשוב בדרך בה באנו. כעבור שני קילומטרים ניראה דרך עפר פונה ימינה ומובילה למחשוף סלע לבן. זוהי תחנתנו השניה. לאורך מחשוף הסלע נמשכים קו הפירים העתיק והנקבה, אלא שכאן לא נערכו חפירות וניקוי מסחף והטיול אפשרי בזחילה במים בלבד. בנקודה זו מתחיל מפעל המים המודרני של נחלי מנשה.

הסכר על נחל התנינים מטה את מי השטפונות בחורף אל תעלת מים רחבה. סכרים דומים נמצאים על כל הנחלים הגדולים המנקזים את רמות מנשה מערבה (נחל אלונה, עדה, ברקן ומשמרות, שבכולם זורמים המים זרימה חלקית בחורף). כל הסכרים מטים את המים לתעלה מאספת אשר מוליכה את המים אל מאגרי מנשה ממזרח לפרדס חנה. כדי להגיע אליהם נחזור לרכבים וניסע לצומת עדה. נפנה
שמאלה לכיוון פרדס חנה. נפנה שמאלה לכיוון פרדס חנה וימינה בדרך הים (כביש מס'651 ). כעבור כשלושה קילומטרים וחצי, לאחר שנחלוף על פני אזור התעשייה של קיסריה, נחנה בתחילת דרך עפר הנמצאת מצד ימין. נמשיך ברגל אל מאגרי המים. באזור חולי זה מסתיימת התעלה.
מימיה מוזרמים אל החולות ושוקעים באיטיות. כך מועשרים מי התהום של אזור החוף במים שאחרת היו
אובדים. הערה: יש להצטייד בבגדי הליכה במים, בסנדלים למים ובפנסים.
 
(המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון )

מסלולי טיולים נוספים