חוויה משפחתית מדברית

חיפוש חדש לפי אזור

סינון לפי אזור

נקה

בחר אזור

+ -
נגב
writer כתיבה וצילום: מערכת האתר
חוויה משפחתית מדברית. ביקור בתל ערד ובמרכז המבקרים בעיר, תצפית מרהיבה על מדבר יהודה, ביקור בקניון ומבט לעבר ים המלח.
דרגת קושי:משפחתי משך טיול:עד חצי יום

נתחיל את הטיול בתל ערד, בה התגלו ממצאים מרשימים מהתקופה הכנענית ומתקופת בני ישראל. אחד הממצאים המרגשים הוא מקדש ישראלי, בראש גבעת המצודה של התל. נשלים את הביקור במרכז המבקרים ערד. במרכז מוצגת תוכנית אור-קולית המשתלבת בדגם גדול של מדבר יהודה, וכן תצוגה המתארת את הממצאים מחפירות תל ערד. ניתן לרכוש במרכז מפות וספרות טיולים.

עתה ניסע בכביש המוליך למצדה מערב (יש שילוט), העובר בבקעת קנאים הציורית. מגמת פנינו: חלקו העילי של נחל צאלים. נפנה שמאלה בדרך העפר המסומנת בשחור (ליד סימן ק"מ 10, יש שילוט). הדרך מתאימה לכל רכב, אך לאחר גשמים יש להתעדכן במרכז המבקרים על מצבה.

דרך העפר נמשכת כ - 5 ק"מ, עד שהיא מגיעה לערוץ נחל צאלים. נחנה את הרכב ברחבת חנייה קטנה, לפני הערוץ. נחצה את אפיק נחל צאלים, שכאן הוא רדוד מאד, ונטפס ימינה בשביל המסומן בכחול. בראש המעלה השביל הכחול פונה שמאלה, אך השביל היורד לבריכת צפירה ממשיך היישר קדימה. מכאן יורדים ימינה לערוץ העמוק הנחל בעזרת יתדות התקועות בסלע. הגבים נמצאים בליבו של נקיק צר, שגובה קירותיו כ - 30 מטרים. זהירות: בקצה הנקיק נמצא מפל שגובהו יותר ממאה מטרים! אין להתקרב לקצה הנקיק ממש. אין להכנס לנחל בעת חשש לגשם. יתכן כי לאחר הגשמים יחסמו גבי מים את הדרך לקצה הנקיק. משך ההליכה מהרכב עד לגבים כרבע שעה בלבד, אך ההליכה מתאימה למיטיבי לכת בלבד! סיור קל ונוח בהרבה מציע השביל המסומן בירוק (מערבה) ועולה במעלה נחל צאלים. בחורף יש סיכוי סביר לפגוש בגבי מים.

עתה ניסע בחזרה לכביש, נפנה שמאלה ונמשיך עוד כ - 4 ק"מ מזרחה, לכיוון מצדה. ליד סימן ק"מ 14 נפנה בדרך העפר המסתעפת ועולה צפונה אל מצפור נחל צאלים. דרך העפר נמשכת צפונה כ - 6 ק"מ, על השלוחה המישורית של גבעת גורני, ומסתיימת ברחבת חניה. ליד הרחבה שוכן מצפור נחל צאלים, המעניק מבט על קניון הנחל, אחד הנופים המרהיבים ביותר של מדבר יהודה.

עתה אפשר לשוב לערד, אך בהחלט מומלץ לנסוע למצדה. העלייה בשביל הסוללה אינה קשה במיוחד. באתר נערכו לאחרונה שחזורים מעניינים, שירתקו גם את מי שכבר ביקר באתר בעבר. נחזור לערד ונסיים את היום במצפה מואב, ליד בתי המלון, תצפית מרשימה על הרי מואב.

המסלולים נכתבו ע"י: יעקב שקולניק.
יעוץ ותאום: רז ארבל, רכז פורום תיירות נגב.
ארץ וטבע - המגזין הגאוגרפי הישראלי

צימרים באזור

אולי תרצו ללון באזור
הפינה הקסומה הפינה הקסומה
נופש באווירה כפרית ורומנטית בתלמי בילו תלמי בילו 053-9425250
אחוזת המלכה - Villa Queen אחוזת המלכה - Villa Queen
וילה נופש קסומה מול הרי הגמל מצפה רמון 053-9347598
חוות הדקלים חוות הדקלים
חופשה באווירה מדברית במגוון אפשרויות אירוח חוות הדקלים 053-9386070
צימרים בלב השדות צימרים בלב השדות
בריכה, ג'קוזי ספא ונוף - המקום שלכם לחופשה הבאה! שדה צבי 053-9426096