רקפת ביער מצר - מענית

חיפוש חדש לפי אזור

סינון לפי אזור

נקה

בחר אזור

+ -
מישור החוף
writer כתיבה וצילום: מערכת האתר
משטחים גדולים של רקפות פורחים בין עצי האורן.
דרגת קושי:קלה

במשך שנים התרגלנו לפגוש את הרקפות ביערות הרי ירושלים, בן שמן ושער הגיא. נעים לגלות אותן גם במרכז הארץ, במשטחי פריחה מרהיבים… מכביש בקה אל גרבייה-ברקאי נפנה מזרחה בדרך עפר המובילה אל מחצבה נטושה, בין צומת כלניות (גבעת הכלניות) לצומת נרבתה (שער מנשה).


עוד לפני שנגיע לתחום המחצבה נעצור את הרכב בצד ונעלה אל יער האורנים מימין לדרך העפר. משטחים גדולים של רקפות פורחים בין עצי האורן, ומי שמקדים לבוא יזכה לראות את אחרוני הנרקיסים שפרחו ביער בפברואר. אפשר לעלות על הגבעה המיוערת ולטייל בין שפעת הרקפות וכתמי הירק המבצבצים בין העצים. אם תגיעו בשבת תפגשו בודאי מטיילים רבים, אך ביום חול היער כולו לרשותכם.

בצאתנו מיער הרקפות כדאי לבדוק את פריחת הכלניות בשמורת הכלניות הקטנה בצומת כלניות (הפניה מכביש בקה אל גרביה למאור). בשנים טובות פורחות על הגבעה כלניות בשלל צבעים.

רקפת מצויה- הרקפת היא גיאופיט- צמח פקעת הפורח בסוף החורף ובאביב. הפקעת גדולה, עגולה ושטוחה, קרובה לפני האדמה, והעלים מבצבצים לפני הפרחים. כל פקעת יכולה לשאת עשרות פרחים. פריחת הרקפת למעשה הפוכה, ואיברי המין שלה מופנים כלפי מטה, רק עלי הכותרת הורדרדים הזקופים מעלה משווים לה מראה של תפרחת רגילה. התפרחת ההפוכה נועדה כנראה להגן על איברי הרבייה מפני השחתה על ידי גשמים. עלי הרקפת דמויי לב ומצויירים בוקעים בראשית החורף. הפרי הוא הלקט כדורי הנישא על עוקץ ארוך, וכשהוא מתייבש הוא מסתלסל ונדחק לסדקי סלע. הרקפת נפוצה באזורי בתה, גריגה וחורש בכל החבל הים תיכוני בישראל. הרקפת, בשל יופייה המיוחד, והמראה העדין והבישני,
שבתה את דמיונם של מספרי סיפורים ומשוררים רבים, והיא מופיעה הרבה בספרות שלנו.

(המסלולים נכתבו ע"י אייל וטל ברטוב.)

צימרים באזור

אולי תרצו ללון באזור
מלון ורה – The Vera Hotel מלון ורה – The Vera Hotel
מלון בוטיק יוקרתי במרכז תל אביב תל אביב 053-4270434
וילה בלה ספא - Vila bella spa וילה בלה ספא - Vila bella spa
וילה מפנקת ואיכותית לזוגות ומשפחות עד 8 אורחים מגיל 25 אשקלון 053-9416055
יפו על הים יפו על הים
דירת נופש מאובזרת במרחק נגיעה החופי הים של יפו תל אביב 053-6231056
הצימר של עדה הצימר של עדה
חופשה שקטה ושלווה עם נוף מדהים, בריכה מחוממת וג'קוזי מפנק עוספיא 053-5580583