שמורת הטבע גמלא בטיולים מעגליים

חיפוש חדש לפי אזור

סינון לפי אזור

נקה

בחר אזור

+ -
רמת הגולן
writer כתיבה וצילום: יותם יעקובסון
בשעות אחר הצהרים המאוחרות כדאי להקדיש מעט זמן לתצפיות בנשרים המקננים בשמורה. הנשרים מרחפים ממש מעל לראשי המטיילים בדאייה מרשימה. בשמורה שני מסלולים מעגליים-למפל גמלא-הגבוה במפלי הארץ, ולעיר העתיקה.
דרגת קושי:בינוני עונה מומלצת:כל העונות משך טיול:עד חצי יום
טיולי מים טיולים למשפחה טיולים לילדים מסלול מעגלי

מחניון גמלא (1) הולכים מערבה בשביל משולט ("השביל העתיק"), היורד בתלילות אל העיר הקדומה (2). הדרך אל האתר אורכת כ-20 דקות, ואילו לדרך חזרה יש להביא בחשבון כ-40 דקות, בגלל העליה התלולה. המתקשים בהליכה יכולים להסתפק בתצפית על האתר. בגמלא התפתחה עיר יהודית בסוף ימי הבית השני. גמלא התפרסמה במלחמת הגבורה של תושביה, שהשתתפו במרד הגדול נגד הרומאים (שנת 67 לספה"נ). בעקבות הקרב הזה מצאו את מותם כמעט כל יושבי גמלא. סיפור המלחמה האחרונה מתואר בפירוט ובדרמטיות בספרו של יוסף בן מתתיהו - " מלחמות היהודים" ועיקרי הדברים מצוינים בשלטים הקבועים בצד השביל היורד לאתר. העיר זוהתה רק ב-1968, ונחפרה בידי משלחת בניהולו של הארכיאולוג שמריה גוטמן. לאחר הביקור באתר העתיקות, חוזרים לרחבת החנייה. כאן פונים צפונה בשביל מסומן בצבע אדום (3), אל מפל גמלא. משך הטיול הוא כשלושת רבעי שעה בכל כיוון הלוך ושוב באותה דרך. בתחילת השביל עוברים ליד דולמנים (4) - גלי אבנים גדולות. ששימשו מצבות קבורה קדומות בתקופת  הברונזה התיכונה. השביל חוצה את נחל גמלא בחלקו הרדוד, ופונה מערבה  (שמאלה) עוד כ-400 מטרים אל מרפסת תצפית (5) המשקיפה על מפל גמלא, המפל הגבוה ביותר בישראל שבו זורמים מים כל ימות השנה בארץ. המפל בנוי משתי מדרגות - העליונה בת 6 מטרים והתחתונה בת 51 מטרים. ממרפסת התצפית יש לשוב לנקודת היציאה, באותה דרך בה באנו. בדרך חזרה, במיוחד אם היא מתרחשת בשעות אחר הצהרים המאוחרות כדאי להקדיש מעט זמן לתצפיות בנשרים המקננים בשמורה. הנשרים מרחפים ממש מעל לראשי המטיילים בדאייה מרשימה.

*מסלולי הטיול ניתנו באדיבות עמותת התיירות גולן. אין winhelp אחראית לבטחונם של הטיילים או לבטיחותם והטיול נעשה על אחריותם בלבד*.

צימרים באזור

אולי תרצו ללון באזור
סוויטות המזרח - Eastside suites סוויטות המזרח - Eastside suites
סוויטות אירוח למשפחות וזוגות ברמת הגולן מג'דל שמס 053-4250213
סוויטות אדם סוויטות אדם
3 יחידות אירוח מאובזרות ומרווחות עם בריכה, רק 10 דק' נסיעה מהחרמון מסעדה 053-5558502
פסטרנק אירוח פסטרנק אירוח
יחידות אירוח מפנקות הצופות אל הנוף הקסום של הגליל העליון! אודם 053-9382387
מלון הציידים מלון הציידים
חופשה לבנה למרגלות הר החרמון נווה אטי''ב 053-9378909