צפון ים המלח טיול ברכב פרטי באזור ים המלח

צימרים בורד יריחו צימרים בעין תמר צימרים בערד צימרים בקיבוץ אלמוג צימרים בנווה זוהר צימרים בחוף ים המלח צימרים בנאות הכיכר

צפון ים המלח

צפון ים המלח

ים המלח-צפון - ים המלח

טיולי מים

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

טיול יומי

דרגת קושי - קל

טיול ברכב פרטי

צפון ים המלח יעניק לכם סצנות הזויות ונפלאות: אתר טבילה סוראליסטי, מעיינות זכים וקרירים וגם סיפורה של כת מסתורית.

שלח לחבר   08/07/2013      מאת: איל שפירא

צפון ים המלח יעניק לכם סצנות הזויות ונפלאות: אתר טבילה סוריאליסטי, מעיינות זכים וקרירים וגם סיפורה של כת מסתורית

אזור צפון ים המלח מספק שפע של סצנות סוריאליסטיים. אפשר לאהוב אותן, ואפשר גם לא - אבל בוודאי שאי אפשר להתעלם מהמרחב המיוחד הזה, המספק תחושה של בריחה אל ארץ לא נודעת.

צפון ים המלח | צלם: איל שפירא

קדושה מדברית בקאסר אל-יהוד

מסורות כה משמעותיות נקשרו במקום הכל כך מרוחק הזה, בעל השם מעורר הפליאה – "קאסר אל-יהוד" (ארמון היהודים, בערבית). הנוצרים, הרואים בו את אחד המקומות הקדושים ביותר (למעשה, השלישי בחשיבותו), מספרים כי פה בדיוק טבל יוחנן (המטביל) את ישו במי הירדן. על פי המסורת היהודית, כאן בדיוק חצו בני ישראל את המדבר בדרכם לארץ המובטחת, אחרי 40 שנות נדודים במדבר הצחיח.

חבל ארץ מיוחד זה קרוי גם "ארץ המנזרים", בשל העובדה שבמהלך הדורות (ובמיוחד בתקופה הביזנטית, במאות הרביעית עד השביעית לספירה) הוקמו פה מנזרים לרוב. כיום הגישה אל רובם בלתי אפשרית, בשל שדות מוקשים, אך המראה שהם מספקים – הזוי לעילא. חובבי צילום או ציור יחגגו פה.

גולת הכותרת במקום היא אתר הטבילה, שעבר לפני מספר שנים מתיחת פנים משמעותית בידי רשות הטבע והגנים וגופים נוספים. יש סיכוי גדול שבכל זמן שתגיעו, תפגשו פה קבוצת צליינים או תיירים שעורכת טבילה במי הירדן.

מולכם ניצב אתר הטבילה מהצד הירדני, מפואר יותר, ובו כנסייה יפה. מנופפים לשלום לחיילים הירדנים, ומפתנים לחקור את האתר הלא גדול – אך המרתק הזה. קחו בחשבון שקאסר אל-יהוד מומלץ לביקור כחלק מטיול גדול יותר. כמו כן, כדאי לדעת כי הוא מצוי מעבר לקו הירוק, אך מאובטח על ידי צה"ל. בשונה מבעבר, כיום כבר לא נדרש אישור מראש לפני שמגיעים.

הגעה: בצומת בית הערבה בכביש 90 פונים לכיוון צפון ומשם לפי השלטים שיובילו אתכם לקאסר אל-יהוד.

 

צפון ים המלח - בזכות הכת: גן לאומי קומראן

בימי בית שני פעלה בקומראן כת זעירה ומסתורית שאנשיה פרשו אל מרחבי המדבר, הרחק מהבלי היומיום. רוב החוקרים סבורים כי מדובר בכת האיסיים, שהלהיבה והציתה את דמיונם של ארכיאולוגים וחוקרי מקרא בעולם כולו. אחת הסיבות לכך היא מציאת מגילות קומראן במערות המצויות במצוקי הענק הנושקים לאתר, כ-400 מטרים מתחת לפני הים. הסיפור מוכר וידוע: רועים בדואים גילו לפני כמאה שנים מערה וב

מסלולי טיולים נוספים