בשורות טובות מדרך הבשור טיול ברכב פרטי באזור נגב

צימרים בשדה בוקר צימרים באשלים צימרים יוקרתיים מלונות בוטיק וילות נופש צימרים במשאבי שדה צימרים במצפה רמון

בשורות טובות מדרך הבשור

בשורות טובות מדרך הבשור

יישוב אחר - נגב

טיולי מים

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

טיול עד 3 שעות

דרגת קושי - קל

טיול ברכב פרטי

מסע במנהרת הזמן לאורך 6000 שנים. מהתקופה הכלכוליתית (4000 לפה"ס) ועד למאגרים ולפרדסים החדשים.

שלח לחבר   23/10/2011     

המסלול

 מכביש 241, כביש באר שבע אופקים, כניסה מסומנת ירוק, ממערב לצומת פארק אשכול. כיוון כללי של הדרך הנופית דרום מזרח. לאחר כ-200 מטרים נסיעה נפגוש נוף בתרונות. נרד מהרכב ונחלץ את עצמותינו בטיפוס ובירידה מאתגרים בגבעות הלס. בהמשך הדרך נפגוש בסימון שיכוון אותנו
לאתר כלכוליתי. חדי העין שבינינו יזהו שרידים לתעשיית כלי צור שהיתה במקום. מאחר ונחל הבשור עשיר במים ובצמחיה יחסית לאזור שסביבו, כבר האדם הקדמון נמשך למקום ומאז לא פסקה התיישבות אדם לאורך גדות הנחל. בבקשה זכרו כי גם את הממצאים המעניינים ביותר עלינו להשאיר בשטח.

בהמשכה של הדרך נפגוש את תל שרוחן והאתרים הסובבים אותו. למי שעיתותיו בידו מומלץ לא רק לטייל על פסגת התל ולהתבשם מהנוף, הנשקף ממגדל התצפית, אלא גם לבחור אחד מהמסלולים הרגליים הסובבים את התל: ירידה לגב שרוחן או אפילו הגעה לבאר שרוחן.

מתל שרוחן נמשיך בנסיעה דרומה. בעונת הפריחה כדאי ומומלץ לעצור ליד תל צואוין וליהנות מפריחת הצבעונים במקום. עוד נסיעה קצרה והגענו לבאר רבובה. החפורה ליד שרידי הכפר רואיבה. מבאר
זו קנו ראשוני המתיישבים במצפה גבולות את המים שנזקקו להם. ועכשו אתגר לילדים. תנו להם לחפש את המסמר, שתקע כנראה אחד הבדווים שחי באזור , על אחד מעצי השקמה, כדי שיהיה לו היכן לתלות את העבאיה שלו. המסמר עצמו נלקח, כנראה, ממסילת הרכבת הבריטית שעברה בקרבת מקום.
ועוד אתגר אחד. נראה אתכם מוצאים חורשה שהיא בעצם עץ אחד. (רמז - קשור לאחד ממאכלי החלב).
כעת נסיעתנו קצת תואט ואף תתארך.

לפתע נראה מצד מזרח שלנו מאגרי מים גדולים, שנבנו בעשור האחרון על ידי הקרן הקיימת לישראל.אלה נבנו כדי לטעת את הפרדסים באזור , במסגרת תכנית "נגב של צמיחה". המאגרים מגודרים והכניסה אליהם אסורה. ניתן לצפות על עופות מים מענינים במאגרים . בדיונה המשתפלת מהדרך הנופית נוכל להתגלגל ולהשתולל. כאשר נהיה בתוך ערוץ הנחל נוכל לראות את הדרך המיוחדת בה נתפסים מי השטפונות. לתעלת הטייה וממנה למאגר.

ננער את החול מעלינו וניסע דקות ספורות. הגענו לגשר התלוי, הארוך ביותר בארץ - 80 מטרים!! החוצה את נחל הבשור. נחצה את הערוץ, נחפש את צבי המים, נתרשם משלל תצורות הנוף - בתרונות ביחד עם מרחבי שדות ונחל עמוק וירוק החוצה אותם.


מהגשר התלוי נמשיך ונגיע בנסיעה לכביש צאלים 222. נשחרר את שרירינו התפוסים ב"חמאם" - בריכות מים תרמו מינרליות בקבוץ צאלים או בטיפול הוליסטי הניתן במקום.לרשותנו גם אוהל בדווי שבו נוכל להתרווח ולהתפנק. נסיים יום מהנה זה בלינה באורחן צאלים או באורחן המצפה בגבולות, ושם לעת ערב נתכנן את יום הטיול הבא שלנו בחבל הבשור.

מסלולי טיולים נוספים