הר בתרים באזור רמת הגולן

צימרים באניעם צימרים ברמות צימרים בעין זיוון צימרים במעלה גמלא צימרים בחד נס צימרים בנמרוד צימרים בקצרין

הר בתרים

הר בתרים

יישוב אחר - רמת הגולן

טיולים למשפחה

טיולים לילדים

ביקור בסמוך לגבול לבנון, במקום בו לפי האמונה התרחשה ברית בין הבתרים. במקום תצפית נהדרת ויער אלונים עתיק

שלח לחבר   18/11/2018     בחסות: תנובה 

טיול קל ומתאים לכל המשפחה. אורכו שלושה קילומטרים. נדרשת הקפצת רכבים.יש צורך בתיאום מוקדם עם הצבא וכן נשק וטלפון נייד.

ניסע צפונה בכביש 90 עד לצומת המצודות (גיבור) שבקצה הצפוני של קרית שמונה. נפנה מזרחה לכביש מספר 99. ניסע בכביש כברת דרך ארוכה. נחצה את עמק החולה לכל רוחבו עד שנגיע לצומת שיאון, בו הכביש מתחיל לטפס לעבר רמת הגולן ונפנה שמאלה בכביש 999 לכיוון הכפר העלאווי רג''ר. כעבור כשני קילומטרים נפנה ימינה וניסע עד שדרכינו תחסם על ידי גדר הגבול. נפנה ימינה וניסע למחסום הצבאי בו נציג את אישורי הכניסה שברשותנו (ראו הסבר בסוף).

לאחר שנעבור את המחסום נפנה ימינה, בכביש המערכת הישן ונתחיל לטפס. מימיננו ילך ויתגלה נוף רחב של עמק החולה, אצבע הגליל ומורדות הגולן. כעבור מספר קילומטרים נחלוף על פני פניה שמאלה ונמשיך ישר. בהמשך הנסיעה, לאחר הקפת השלוחה, יתגלו לנו נופיו המרשימים של נחל שיאון ומורדות החרמון המכוסים סבך אלונים.

נפנה בפניה הבאה שמאלה. נעבור דרך השער (לעיתים הוא סגור וצריך לפתוח אותו). ניזהר מהמהמורות ומהעיקול החד. נחנה למרגלות מוצב נטוש ונטפס אל הסוללה ההיקפית ברגל. זהו מצפה רמתא ממנו יש תצפית מרשימה לעבר דרום הרי הלבנון, בקעת החצבאני, מבצר הבופור, מארג'' עיון, ערוץ הליטאני, מורדות הגולן ושיאי הגובה של החרמון. למרגלות המוצב, בתוך עצי אלון, יש אנדרטת זיכרון לחיילי צה"ל שנהרגו כאן.

כדי להגיע לתחילת מסלול ההליכה נמשיך בנסיעה בכביש המערכת הישן עד שנגיע לכביש החדש. מהצומת דרומה מתחיל המסלול שסימונו אדום. כשנקיף ממזרח את הר בתרים נכנס אל יער אלונים עבות.
בהמשך דרכנו נגיע אל כמה מהאלונים הגדולים והעתיקים ביותר בארץ. בקרחת יער גדולה נבחין בבור מים עתיק ובמבנה הנראה כקבר שייח. פה, לפי האמונה המוסלמית, התרחש הסיפור המקראי של ברית בין הבתרים. נמשיך בשביל היורד עד לחיבור עם הכביש, שם השארנו את רכבנו. במידה ואין ברשותנו רכב להקפצה, נוכל לחנות מלכתחילה בנקודה זו, לצעוד עד למקום הברית ולחזור באותה הדרך.

הערה: בגלל הרגישות הביטחונית באזור יש לברר מראש האם איזור הטיול פתוח למבקרים ולתאם את הביקור מראש (טלפון לבירורים 06-6906202).

המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון

מסלולי טיולים נוספים