ים, חוף והיסטוריה בסידנא עלי באזור מישור החוף

צימרים בנחשולים מלונות בוטיק צימרים עם בריכה צימרים בעין הוד צימרים בזכרון יעקב צימרים בבנימינה צימרים רומנטיים

ים, חוף והיסטוריה בסידנא עלי

ים, חוף והיסטוריה בסידנא...

יישוב אחר - מישור החוף

שילוב של ים, נוף ואתרים היסטוריים מרתקים.

שלח לחבר   01/01/0001     בחסות: תנובה 

לכל המשפחה, משכו: שעתיים - שלוש. שילוב של ים, נוף ואתרים היסטוריים מרתקים.

במרכז הארץ, ליד הים הקריר, בחוף הנהדר של נוף ים-הרצליה, אפשר לטייל כשעתיים שלוש בכיף, ולפגוש חוץ מים ונוף גם אתרים היסטוריים מרתקים. מכביש החוף נפנה מערבה דרך נוף ים, אל החניון של חוף הרחצה. כאן נשאיר את רכבנו. נתחיל את טיולנו ממוסד הנוער "מצפה ים".

המבנה בתוכו נמצא היום המוסד היה בעבר תחנת משמר החופים הבריטי, שנלחמה בהעפלה ופוצצה על ידי הפלמ"ח. נעקוף את המוסד ונלך צפונה לתל ארשף. התל אוצר בתוכו הסטוריה עשירה וארוכה.
ראשיתו כעיר כנענית ששמה "רשף", המשכו בתקופה ההלניסטית, בעיר "אפולוניה" על שם האל אפולו.
לאחר מכן צמחה במקום עיר רומית וביזנטית. בתקופה הערבית פעל במקום נמל ליד עיר מבוצרת שנקראה "ארסוף". הצלבנים כבשו את המקום בימי הביניים והפכו אותו לנמל חשוב. העיר עברה מיד ליד מספר פעמים, בקרבות הרבים בין הצלבנים לערבים, וסופה שנכבשה ונהרסה כליל במאה השלוש עשרה, על ידי הממלוכים. שנים רבות מאוחר יותר ישב על האתר כפר ערבי בשם סידנא עלי, על שם המסגד הסמוך.

מהתל נרד אל חוף הים, ונוכל להבחין בשרידי הנמל והחומות שצנחו אל הים. נלך דרומה לאורך החוף לאורכו של מבנה מיוחד מבקבוקים, מלט, בוץ ואבני כורכר. ה"כפר" האומנותי הזה נשען על מערות שנחצבו על ידי מתבודד שהקים את המקום. מהחוף נעלה חזרה אל מצוק הכורכר, בערוץ קטן, לעבר המסגד.

מסגד סידנא עלי הוא הנקודה האחרונה במסלולנו- המסגד נוסד בתקופה הממלוכית, בחצרו קבור הגיבור המוסלמי עלי אבן עלם שנהרג בקרב לכיבוש ארסוף מידי הצלבנים. המסגד הגדול והקבר שימשו מקום עליה לרגל, במיוחד בסתיו אז נחוג כאן "חג האבטיחים" על ידי החקלאים הערבים. היום חי בחצר המסגד שומר ערבי שמטפל במקום ומונע כניסת אנשים ללא רשות. מהמסגד נגלוש אל חוף הרחצה ונסיים את הבוקר בין הגלים.

(המסלולים נכתבו ע"י אייל וטל ברטוב.)

מסלולי טיולים נוספים