טיול במעיין לצד טחנת קמח צלבנית

חיפוש חדש לפי אזור

סינון לפי אזור

נקה

בחר אזור

+ -
מישור החוף
writer כתיבה וצילום: מערכת האתר
נחל אלון שבמורדות הכרמל מציע מעיין קטן, טחנת קמח צלבנית ומחצבות אבן מהתקופה הרומית
דרגת קושי:קלה עונה מומלצת:אביב
טיולים למשפחה

הצעה לטיול מוצל. מסלול קל שאורכו ארבעה קילומטרים. מחייב הקפצת כלי רכב. 

כדי להגיע לתחילת המסלול ניסע אל צומת דמון שבמרומי הכרמל בכביש מספר 672, המחבר את צומת אליקים עם אוניברסיטת חיפה. נחנה את הרכב בחניון שמדרום לצומת. סימון שבילים כחול יוליכנו במורד נחל אלון.

נמשיך בחורש לאורך הערוץ הצר ובסופו נגיע אל נחל אורן, שאגן הניקוז שלו הוא הגדול באגני הניקוז של נחלי הכרמל. כאן, באיזור המכונה בקעת אלון, נמשיך ימינה בכיוון מערב בסימון שבילים ירוק.

בקעת אלון נוצרה כתוצאה מבליית סלעי קירטון שחשפה סלע טוף, תוצר של התפרצות געשית תת ימית. הסלעים באיזור זה נוצרו בקרקעית ים תטיס, אוקיינוס קדום כיסה בעבר את פני האיזור. לאחר התרוממות האיזור ותחילת תהליכי הבליה, התבלה הטוף מהר יותר מסלעים אחרים, נשטף ויצר בקעה רחבה. בקצה המערבי של הבקעה נמצא תל קטן המכונה חורבת אלון.

מכאן ממשיך השביל בסמוך לערוץ ההולך וצר, שלגדותיו צמחייה סבוכה. ריכוז גדול של שיחי הרדוף נחלים (לא לגעת - זהו צמח רעיל) יעיד על הימצאותו של מעיין קטן. מעט אחריו נראה טחנת קמח מהתקופה הצלבנית. נמשיך ללכת בעקבות סימון השבילים הירוק. השביל עוזב את הערוץ ופונה ימינה, בעלייה לכיוון מחצבות קדומים.

מחצבות אבן קדומות אלה, שפעלו בתקופות הרומית והביזנטית, סיפקו אבני בניין לערי החוף. האבן שנחצבה כאן נחשבה לאבן גיר משובחת. חוקרים סוברים כי האבן נחצבה על ידי קידוח חורים בסלע, נעיצת יתדות העשויות מעץ יבש והרטבת החורים. היתדות היו מתנפחות כתוצאה מספיגת המים ומבקעות את הסלע. במקום יש גם מערות קבורה ושריד של בית בד.

(המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון.)

צימרים באזור

אולי תרצו ללון באזור
מלון גראף מלון גראף
סוויטות בעיצוב יוקרתי לבילוי רומנטי בסטייל ראשון לציון 053-7106168
300 מטר מהים 300 מטר מהים
דירת נופש מקסימה בבת ים לאירוח משפחות וזוגות בת ים 053-3345889
צימר ספא הדרים צימר ספא הדרים
נופש רומנטי ומפנק לזוגות סתריה 053-9426507
פינת האירוח של אריאלה פינת האירוח של אריאלה
הפיתרון הנוח ביותר לבילוי של כמה ימים במרכז רחובות 053-9388073