מנחל אלון למחצבות קדומים באזור מישור החוף

צימרים בנחשולים צימרים למשפחות צימרים בחוף דור צימרים עם בריכה צימרים בבנימינה צימרים בקיסריה צימרים רומנטיים

מנחל אלון למחצבות קדומים

מנחל אלון למחצבות קדומים

יישוב אחר - מישור החוף

טיולים למשפחה

נחל אלון שבמורדות הכרמל מציע מעיין קטן, טחנת קמח צלבנית ומחצבות אבן מהתקופה הרומית

שלח לחבר   18/11/2018     בחסות: תנובה 

הצעה לטיול מוצל. מסלול קל שאורכו ארבעה קילומטרים. מחייב הקפצת כלי רכב. 

כדי להגיע לתחילת המסלול ניסע אל צומת דמון שבמרומי הכרמל בכביש מספר 672, המחבר את צומת אליקים עם אוניברסיטת חיפה. נחנה את הרכב בחניון שמדרום לצומת. סימון שבילים כחול יוליכנו במורד נחל אלון.

נמשיך בחורש לאורך הערוץ הצר ובסופו נגיע אל נחל אורן, שאגן הניקוז שלו הוא הגדול באגני הניקוז של נחלי הכרמל. כאן, באיזור המכונה בקעת אלון, נמשיך ימינה בכיוון מערב בסימון שבילים ירוק.

בקעת אלון נוצרה כתוצאה מבליית סלעי קירטון שחשפה סלע טוף, תוצר של התפרצות געשית תת ימית. הסלעים באיזור זה נוצרו בקרקעית ים תטיס, אוקיינוס קדום כיסה בעבר את פני האיזור. לאחר התרוממות האיזור ותחילת תהליכי הבליה, התבלה הטוף מהר יותר מסלעים אחרים, נשטף ויצר בקעה רחבה. בקצה המערבי של הבקעה נמצא תל קטן המכונה חורבת אלון.

מכאן ממשיך השביל בסמוך לערוץ ההולך וצר, שלגדותיו צמחייה סבוכה. ריכוז גדול של שיחי הרדוף נחלים (לא לגעת - זהו צמח רעיל) יעיד על הימצאותו של מעיין קטן. מעט אחריו נראה טחנת קמח מהתקופה הצלבנית. נמשיך ללכת בעקבות סימון השבילים הירוק. השביל עוזב את הערוץ ופונה ימינה, בעלייה לכיוון מחצבות קדומים.

מחצבות אבן קדומות אלה, שפעלו בתקופות הרומית והביזנטית, סיפקו אבני בניין לערי החוף. האבן שנחצבה כאן נחשבה לאבן גיר משובחת. חוקרים סוברים כי האבן נחצבה על ידי קידוח חורים בסלע, נעיצת יתדות העשויות מעץ יבש והרטבת החורים. היתדות היו מתנפחות כתוצאה מספיגת המים ומבקעות את הסלע. במקום יש גם מערות קבורה ושריד של בית בד.

(המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון.)

מסלולי טיולים נוספים