טיול במעיין לצד טחנת קמח צלבנית

חיפוש חדש לפי אזור

סינון לפי אזור

נקה

בחר אזור

+ -
מישור החוף
writer כתיבה וצילום: מערכת האתר
נחל אלון שבמורדות הכרמל מציע מעיין קטן, טחנת קמח צלבנית ומחצבות אבן מהתקופה הרומית
דרגת קושי:קלה עונה מומלצת:אביב
טיולים למשפחה

הצעה לטיול מוצל. מסלול קל שאורכו ארבעה קילומטרים. מחייב הקפצת כלי רכב. 

כדי להגיע לתחילת המסלול ניסע אל צומת דמון שבמרומי הכרמל בכביש מספר 672, המחבר את צומת אליקים עם אוניברסיטת חיפה. נחנה את הרכב בחניון שמדרום לצומת. סימון שבילים כחול יוליכנו במורד נחל אלון.

נמשיך בחורש לאורך הערוץ הצר ובסופו נגיע אל נחל אורן, שאגן הניקוז שלו הוא הגדול באגני הניקוז של נחלי הכרמל. כאן, באיזור המכונה בקעת אלון, נמשיך ימינה בכיוון מערב בסימון שבילים ירוק.

בקעת אלון נוצרה כתוצאה מבליית סלעי קירטון שחשפה סלע טוף, תוצר של התפרצות געשית תת ימית. הסלעים באיזור זה נוצרו בקרקעית ים תטיס, אוקיינוס קדום כיסה בעבר את פני האיזור. לאחר התרוממות האיזור ותחילת תהליכי הבליה, התבלה הטוף מהר יותר מסלעים אחרים, נשטף ויצר בקעה רחבה. בקצה המערבי של הבקעה נמצא תל קטן המכונה חורבת אלון.

מכאן ממשיך השביל בסמוך לערוץ ההולך וצר, שלגדותיו צמחייה סבוכה. ריכוז גדול של שיחי הרדוף נחלים (לא לגעת - זהו צמח רעיל) יעיד על הימצאותו של מעיין קטן. מעט אחריו נראה טחנת קמח מהתקופה הצלבנית. נמשיך ללכת בעקבות סימון השבילים הירוק. השביל עוזב את הערוץ ופונה ימינה, בעלייה לכיוון מחצבות קדומים.

מחצבות אבן קדומות אלה, שפעלו בתקופות הרומית והביזנטית, סיפקו אבני בניין לערי החוף. האבן שנחצבה כאן נחשבה לאבן גיר משובחת. חוקרים סוברים כי האבן נחצבה על ידי קידוח חורים בסלע, נעיצת יתדות העשויות מעץ יבש והרטבת החורים. היתדות היו מתנפחות כתוצאה מספיגת המים ומבקעות את הסלע. במקום יש גם מערות קבורה ושריד של בית בד.

(המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון.)

צימרים באזור

אולי תרצו ללון באזור
בטיילת מול הים בטיילת מול הים
דירת נופש מאובזרת ומרווחת מול נופי הים הכחול בת ים 053-5983707
גוד פלייס - Good Place גוד פלייס - Good Place
סוויטות אירוח רומנטיות באשקלון אשקלון 053-9348998
מלון טוקן מלון טוקן
סוויטות אקסלוסיביות באווירה רומנטית - לזוגות בלבד תל אביב 053-7106323
המקום שלי במושבה המקום שלי במושבה
אירוח זוגי ומשפחתי בבית אבן עתיק במושבה זכרון יעקב זכרון יעקב 053-5843062