כלניות צבעוניות ביער אלוני התבור

חיפוש חדש לפי אזור

סינון לפי אזור

נקה

בחר אזור

+ -
כנרת וגליל תחתון
writer כתיבה וצילום: מערכת האתר
ישראל מתהדרת באביב בשלל כלניות אדומות, זהו אחד הפרחים הבולטים והיפים שלנו. רק באזורים ספורים נמצא ריכוז מרשים של כלניות לבנות-סגולות-ורודות יחד עם אלו האדומות. יער אלוני התבור הוא אחד היפים שבהם.
דרגת קושי:קל עונה מומלצת:קיץ, אביב משך טיול:עד חצי יום
טיולים לילדים טיולי פריחה

המסלול:
ישראל מתהדרת באביב בשלל כלניות אדומות, זהו אחד הפרחים הבולטים והיפים שלנו. רק באזורים ספורים נמצא ריכוז מרשים של כלניות לבנות-סגולות-ורודות יחד עם אלו האדומות. יער אלוני התבור הוא אחד היפים שבהם. היער נמצא במערב הגליל התחתון, נגיע אליו מכביש חיפה נצרת, נפנה צפונה בצומת אלונים וניסע כ 2.5 ק"מ. כאן נחנה את רכבנו לצד הכביש ונרד ברגל אל התרחבות הנחל. הואדי הרחב מכוסה בעונה זו בשלל כלניות מרהיב בכל הצבעים.


על גדות הואדי בשני הכיוונים צומח יער פארק מרווח ומושך לטיול. עצי אלה אטלנטית, אלון תבור ולבנה רפואי הם הבולטים בו. האלות והאלונים רחבי צמרת ונישאים, עומדים כעת בשלכת חורף, או בלבלוב אביב (בהתאם לטמפרטורות בעונה). העצים צומחים ברווחים גדולים ביניהם, כמו ביערות פארק אחרים,
ומאפשרים צימוח משטחי פריחה נפלאים של חד שנתיים. אפשר להלך ביער בין שפע הפרחים ולשוב במסלול מעגלי אל הרכב, או להמשיך בוואדי עד רמת הדסה (אם יתנדב מישהו להעביר לשם את הרכב).

כלנית מצויה - גיאופיט בעל פקעת לא עמוקה, ממשפחת הנוריתיים. צמח רב שנתי שעליו גזורים ומסודרים בבסיס הצמח, פרחו מהיפים והבולטים בארץ. בראש כל גבעול פרח בודד, כצלחת פתוחה ובמרכזה אבקנים כהים. לכלנית אין עלי גביע אלא רק עלי עטיף צבעוניים. בצעירותה עלי הכותרת אדומים לחלוטין
אך עם ההתבגרות מופיע בבסיסם כתם לבן. בדרך כלל צבע הכלנית אדום עז, אך בצפון הארץ בעיקר על קרקע בזלתית או קרקע דלה בגיר פורחות כלניות צבעוניות מלבן, דרך ורוד ועד סגול.
מחקרים שבדקו את צבעי הכלנית הראו כי הצבעים השונים אינם אלא ביטויים של אותו גן. הצבע האדום הוא השליט (דומיננטי) והצבע הלבן נשלט (רצסיבי). כל גווני הביניים הם מהכלאה של השניים. הכלניות הצבעוניות מקדימות לפרוח לפני הכלניות האדומות.

(המסלולים נכתבו ע"י יותם יעקובסון.)

צימרים באזור

אולי תרצו ללון באזור
בננה קבנה בננה קבנה
מתחם צימרים באווירה כפרית עם בריכה מחוממת בחורף שדמות דבורה 053-6318374
מצפה לכנרת - נופש גולן מצפה לכנרת - נופש גולן
נופש כפרי מושלם במתחם עם 4 בקתות, בריכה, ג'קוזי חיצוני וחצר מגדל 053-4250651
סוויטות בל סוויטות בל
סוויטות מפוארות ומעוצבות ברמה גבוהה עם ג'קוזי, בריכה ונוף לכנרת ולהר הארבל לבנים 053-8090741
סוויטת מירב סוויטת מירב
סוויטה מפנקת במיוחד עם נוף קסום לארבל ולכנרת! מגדל 053-9415158