מרוטשילד ועד מגרשי הגולף-קיסריה

חוף ים ועתיקות, אומנות ובתי קפה, שלמה ארצי וקובי פרץ, תיירים והמוני ישראלים, כולם. כולם אוהבים את קיסריה כמעט בכל צורה ובכל עונה בשנה. אז איך הכל התחיל?

writer
מאיה כץ צילום:מיכאל אופנגנדן תאריך פרסום: 04/07/2010

מאז ימי חנה סנש, והשיר הנפלא שכתבה פגעו הרבה גלים בחופיה של קיסריה. לכבוד הקיץ קבלו מעט מנפלאותיה של קיסריה- שילוב של עבר, הווה ועתיד.
אם תשאלו אדם מהרחוב מהי בשבילו קיסריה, סיכוי טוב שיאמר לכם שקיסריה היא ארץ מגרשי הגולף, בתי היוקרה, צילומי חתונה בנמל העתיק והופעות של שלמה ארצי באמפיתיאטרון. אז נכון, קיסריה היא כל אלה אך לא רק. לכבוד הקיץ שבפתח ולפעם הבאה שתעברו באזור ריכזנו עבורכם מידע אודות קיסריה.

ההתחלה

קיסריה היא עיר נמל שידעה הרבה שנים של עדנה. ראשיתה של העיר, בשם "מגדל שרשון"- מעגן פיניקי קטן שהוקם בשלהי התקופה הפרסית. ימי הזוהר של קיסריה החלו עם עלייתו של הורדוס לשלטון.  הוא בונה במקום עיר וקורא לה קיסריה על שמו של הקיסר אוגוסטוס. הורדוס מפאר את העיר, בונה מבני שעשועים שונים ואת נמל קיסריה- הנמל הגדול ביותר בעולם בעת העתיקה.
גם לאחר מותו של הורדוס העיר שומרת על חשיבותה והופכת לבירתם של הנציבים הרומיים ובהמשך למעוז חשוב של הביזנטיים. עם הכיבוש המוסלמי היא יורדת מחשיבותה. היישוב המודרני הוקם בתחילת שנות ה- 50 על ידי קרן רוטשילד קיסריה ששמרה על צביונה היוקרתי של האזור שראשיתו עוד מימים ימיה. זהו היישוב היחידי בארץ שמנוהל בראשות חברה כלכלית.

קיסריה של הגולף

מועדון הגולף הוקם בשנות ה- 60 ולמעשה הינו היחיד בארץ העומד בתנאים בינלאומיים. מגרשי המועדון עברו שדרוג לאחרונה על ידי מעצב מגרשים מפורסם והינם ניצבים בשורה אחת עם טובי המגרשים בעולם. למי שאינו מצוי ברזי משחק הגולף עלול, המשחק הזה להצטייר בעבורו כמשחק איטי ומשעמם, המיועד לאנשים בגיל פנסיה. המכורים באמת יוכלו לספר לכם עד כמה המשחק דינאמי ומאתגר מבחינה פיזית ומנטלית.

קיסריה של פעם

על מנת להיכנס לעובי הקורה של ההיסטוריה של קיסריה תזדקקו לכמה שעות טובות. במתחם הנמל פועלים שני מיצגים אטרקטיביים- מסע בזמן ומגדל הזמן. שניהם יישאו אותכם על גלי ההיסטוריה באמצעים אטרקטיביים ומודרניים אל ימי הקדם של העיר ועד ימנו אנו. המפגש עם דמויות, מפגש עם מבנים ומראות יאפשרו לכם להבין טוב יותר את הממצאים המצויים בגן הלאומי הסמוך. איזור הנמל רווי במסעדות ובתי קפה כך שגם מהבחינה הזו תצאו נשכרים.

קיסריה של לילה

בחודשי הקיץ מתקיימים שורה של אירועים בנמל קיסריה. בחודש יולי תתקיים באתר קבלת שבת, בימי שישי, החל מהשעה 17:00, בתוכנית מוזיקה יהודית שורשית לצד ניצול הרוח המערבית להפרחת עפיפונים ססגוניים. בימי שלישי של אמצע יולי יוקרנו סרטי אהבה באווירה רומנטית. באוגוסט מתוכננים מופעי מוזיקה שונים. כמובן שגם האמפיתיאטרון לא נותר נפקד, רק אחדד ואומר שמבחינה ארכיטקטונית הוא נחשב לתיאטרון, בחודשי הקיץ צפויות בו הופעות רבות בהן- סוזן וגה, רמי קליינשטיין, משה פרץ, ואיך לא- שלמה ארצי כמובן.

תיירות בקיסריה

קיסריה היא אחת הערים הבודדות בישראל שמושכת אליה המוני תיירים מכל העולם. אך מלבד התיירים גם המוני ישראלים המגיעים אליה מידי שבת לטיולי מדרחוב, טיולי על החומות, שפע של בתי קפה וחוף ים מדהים אחד. בקיסריה צימרים מיוחדים עם נוף ואווירה שרק שם תוכלו להרגיש את ייחוד המקום והרקע ההיסטורי שלו.

 

תגיות קיסריה

אולי יעניין אתכם גם

מדורים